Jakie są źródła finansowania nieruchomości w Polsce? Czy tylko banki stanowią dla nas realne wsparcie w pozyskaniu funduszy na mieszkanie lub lokal komercyjny? Jakie są rodzaje kredytów? Co warto o nich wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie.
Jakie są źródła finansowania nieruchomości w Polsce?
Co należy rozumieć pod pojęciem źródeł finansowania nieruchomości? Są to przede wszystkim podmioty, instytucje które posiadają odpowiednie uprawnienia i pozwolenia udzielone przez organy państwowe w zakresie pożyczania środków finansowych. Oprócz instytucji finansowych takich jak banki, możemy uzyskać dotacje unijne na nieruchomości komercyjne np. od instytucji pozyskujących środki z UE. Inną grupą “sponsorów” mogą być osoby fizyczne, które udzielają tzw. pożyczek cywilno-prawnych.
Kredytowanie - banki jako gwarant bezpiecznego finansowania nieruchomości
Zaufanie do banków w Polsce jest kluczowe - zarówno po stronie inwestorów jak i pracowników. Banki wykorzystując dobrą koniunkturę gospodarczą bardzo chętnie finansują kredytowanie nieruchomości. Jest to zresztą w ich interesie - na tym w końcu zarabiają największe pieniądze.
Banki objęte są nadzorem KNF, więc działają zgodnie z literą prawa. Co więcej nowe przepisy zobowiązują banki za pomocą prowadzenia tzw. rachunku deweloperskiego - zwanego powierniczym do ochrony kupującego przed oszustwem lub upadłością ze strony dewelopera.
Jakie są typy kredytów bankowych? Najpopularniejszym rodzajem kredytów są gotówkowe lub hipoteczne - korzystają z nich głównie osoby fizyczne. Przedsiębiorcy z kolei chętnie korzystają z wyżej oprocentowanych kredytów inwestycyjnych, które można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Finansowanie nieruchomości komercyjnych w Polsce
Banki szczegółowo analizują projekty i strategie biznesowe przedsiębiorców. Firmy są bowiem bardziej narażone na upadłość i niewypłacalność niż osoby fizyczne - a przynajmniej takie przekonanie panuje w Polsce. Zazwyczaj więc oferując finansowanie nieruchomości banki proponują dwie opcje - (korzystniejszą) np. kredyt hipoteczny z niskim oprocentowaniem oraz niezabezpieczony kredyt gotówkowy na wskazany cel i mniej korzystną kredyt inwestycyjny - który jest jednak wyżej oprocentowany. Kredyty mogą tutaj dzielić się na wyliczane w oparciu o dochody lub przychody firmy.
Poza bankowe sposoby finansowania dla osób fizycznych
Tutaj chcieliśmy nieco szerzej omówić tylko jedną z opcji. Mamy na myśli tzw. pożyczki cywilno-prawne. Ta forma finansowania oferowana jest przez inne osoby fizyczne - co w praktyce oznacza, że zaciąganie kredyty firmowego nie zawsze jest konieczne. Umowa cywilno - prawna jest bezpieczna o ile jest dobrze sporządzona przez prawnika lub notariusza. Powinny znaleźć się w niej kluczowe informacje jak: dane stron podpisujących umowę, wzajemne zobowiązania i uprawnienia, ale przede wszystkim wysokość pożyczki czy termin spłaty. Należy pamiętać, że od takiej umowy należy uiścić podatek od czynności cywilno-prawnych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowania zakupu nieruchomości w okazyjnych cenach, lub interesuje cię flipowanie na rynku pierwotnym, to zapraszamy na nasze szkolenia. U nas dowiesz się w skutecznie i w bezpieczny sposób zarabiać na nieruchomościach.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: