Dźwignia finansowa w nieruchomościach

Fot. Pexels

Wielu osobom prawdopodobnie trudno byłoby uwierzyć, że jeżeli nabywamy nieruchomość na wynajem to zakup tej nieruchomości na kredyt może być korzystniejszą opcją niż zakup za gotówkę. Tak działa jednak dźwignia finansowa w nieruchomościach.

Co oznacza pojęcie „lewarowanie kredytem”?

Lewarowanie, zgodnie z definicją słownikową, polega na wykorzystywaniu efektu dźwigni kredytowej w procesie inwestycyjnym. Nawet jeśli dysponujemy środkami, które są wystarczające do zakupu nieruchomości za gotówkę, celowo zaciągamy kredyt, aby tym sposobem dać sobie szansę na zwiększenie zyskowności inwestycji. Choć rozwiązanie to na pozór wydaje się abstrakcyjne, coraz więcej inwestorów przekonuje się, że dźwignia kredytowa naprawdę działa.

Lewarowanie na przykładzie

Zagadnienie dźwigni kredytowej najłatwiej zrozumieć na przykładzie. Przypuśćmy, że inwestor dysponuje środkami, które może przeznaczyć na wymagany w kredycie 20% wkład własny. Zaciąga więc kredyt, a jego miesięczna rata wynosi 2600 zł. Jeżeli przyjmiemy, że miesięczne dochody z wynajmu wyniosą 4 tys. zł, przy dźwigni kredytowej roczna stopa zwrotu z inwestycji wyniesie około 12%. Dla porównania, gdyby nieruchomość została sfinansowana w całości ze środków własnych inwestora, roczna stopa zwrotu z inwestycji wyniosłaby jedynie ponad 7%.

Jeśli w przytoczonym przykładzie inwestor dysponowałby środkami pozwalającymi na zakup nieruchomości za gotówkę, oznacza to, że w kieszeni pozostaje mu duża suma, którą może przeznaczyć na zakup kolejnych mieszkań – na kredyt lub za gotówkę, a tym samym czerpać zyski z kolejnych inwestycji.

Dźwignia finansowa w nieruchomościach – czy jest potrzebna?

Dźwignia finansowa w nieruchomościach to pewnego rodzaju możliwość, z której nieraz warto skorzystać. Zdarza się, że nie mamy kapitału wystarczającego na zakup nieruchomości na wynajem, a nie chcemy czekać z inwestycją do czasu, aż go odłożymy. W takiej sytuacji dźwignia kredytowa z reguły jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że w okresie spłaty kredytu nie zaskoczy nas inflacja i rosnące stopy procentowe.

Jednak dźwignia finansowa w nieruchomościach nie jest rozwiązaniem przeznaczonym jedynie dla osób niedysponujących odpowiednio dużym kapitałem. Wiele osób decyduje się na lewarowanie kredytem, gdyż przemyślany zakup nieruchomości w połączeniu z dobrze dobranym kredytem może nawet zapewnić nam stały, comiesięczny, dodatkowy zysk. Taka sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy wysokość miesięcznej raty kredytu będzie niższa od czynszu pobieranego od najemcy, a inflacja i rosnące stopy procentowe nie będą miały miejsca.

Czytaj także: Kredyt na mieszkanie pod wynajem

Pojęcie kosztu tzw. kapitału obcego

Kapitał obcy to część finansowania inwestycji, która nie pochodzi od właściciela nieruchomości, ale ze źródła zewnętrznego, czyli z banku. Często wymienia się przy tym pojęcie kosztu kapitału obcego. Jego to różnica pomiędzy kwotą pożyczoną, a oddaną. Pożyczone pieniądze oddajemy bowiem z nadwyżką, której część przeznaczona jest na pokrycie różnego rodzaju kosztów, a część stanowi zysk dla banku. Dąży się więc do tego, aby koszty kapitału obcego były jak najmniejsze. Warto negocjować z bankiem wysokość wkładu własnego i okres spłaty tak, aby maksymalnie zmniejszyć koszt kapitału obcego.

Ryzyka i zagrożenia wynikające z lewarowania kredytowego

Dźwignia kredytowa nie jest rozwiązaniem idealnym. Musimy liczyć się z tym, że wiele czynników od nas niezależnych, takich jak spadki rynkowych stawek czynszu, mogą skutecznie popsuć nam plan zwiększenia zyskowności. Jeżeli kredyt na nieruchomość zaciągnęliśmy w walucie innej niż polski złoty, w każdej chwili może też dojść do niekorzystnej zmiany kursów walut. Wzrost kursu waluty może oznaczać, że będziemy winni bankowi większą kwotę niż zakładana na początku okresu kredytowego.

Innym zagrożeniem są rosnące stopy procentowe. Przy tak dużej kwocie kredytu, jaka zaciągana na zakup nieruchomości, podwyżka stóp procentowych nawet o 1% może spowodować, że miesięcznie będziemy musieli płacić ratę wyższą nawet o kilkaset złotych. Wysokość stóp procentowych narzucana jest decyzją Rady Polityki Pieniężnej. Malejące lub rosnące stopy procentowe to narzędzie, które wykorzystywane jest do walki z inflacją.

Ryzyko związane z dźwignią kredytową wiąże się także z popytem na wynajem naszej nieruchomości. Jeżeli będziemy mieli problem ze znalezieniem najemcy, będziemy ponosić straty, gdyż bank nie zwolni nas na ten czas z konieczności spłacania kredytu. Musimy też wziąć pod uwagę prognozy przyszłego popytu, gdyż dźwignia kredytowa jest rozwiązaniem rozpisanym na długi okres czasu. Każde przestoje w wynajmie, czyli okresy od wyprowadzki jednego najemcy do wprowadzenia się następnego, działają na naszą niekorzyść. Przy dźwigni kredytowej bardzo istotna jest zatem ciągłość wynajmu.

Dźwignia kredytowa to szansa na zwiększenie zyskowności inwestycji, która zawsze warta jest przemyślenia. Pamiętajmy jednak, aby wziąć pod uwagę ryzyko, jakie za sobą niesie.

Czytaj także: Jak kupić mieszkanie na kredyt?
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk