Dokumenty potrzebne do sprzedania działki – co trzeba skompletować?

Ceny gruntów w Polsce systematycznie rosną, co oznacza, że sprzedaż działki może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Kiedy już znajdzie się kupiec, należy zadbać o przygotowanie niezbędnych dokumentów.

Zbycie gruntu lub nieruchomości to często złożona procedura. Łatwo zapomnieć o niezbędnych dokumentach, czy np. formalnościach po sprzedaży mieszkania. Podpowiadamy, jakie dokumenty do sprzedaży działki będą niezbędne.

Sprzedaż działki budowlanej – dokumenty potrzebne do aktu notarialnego

W przypadku działek, na których są lub mogą być wybudowane nieruchomości, należy dotrzymać wszelkich formalności związanych ze sprzedażą. Na początek warto wyróżnić dwa typy działek budowlanych, które mogą być przedmiotem transakcji między sprzedawcą a nabywcą:

  • działka budowlana niezabudowana,
  • działka budowlana zabudowana.

W pierwszym przypadku procedury dokumentacja, jaką należy skompletować jest skromniejsza, aczkolwiek nadal wymaga przygotowania ze strony sprzedawcy. Z kolei bardziej skomplikowana jest transakcja, której przedmiotem jest działka z nieruchomościami. Tutaj potrzebnych będzie kilka dodatkowych dokumentów do aktu notarialnego.

Najważniejszym dokumentem, który jest niezbędny do rozpoczęcia procedury notarialnej w przypadku działki budowlanej niezabudowanej jest odpis z księgi wieczystej. Znajdują się tam najistotniejsze informacje dotyczące działki, które powinien zweryfikować przed transakcją nie tylko kupujący, ale również sprzedawca, w celu upewnienia się co do aktualności wszystkich danych.

Kolejny niezwykle ważny dokument, jaki musi być obecny przy sprzedaży działki budowlanej to potwierdzenie posiadania gruntu na własność przez sprzedającego. Najczęściej jest to umowa sprzedaży z poprzednim właścicielem lub prawomocny wyrok sądu, np. w sytuacji kiedy działka jest dziedziczona i nastąpiło postępowanie spadkowe. Powszechny jest również akt poświadczenia dziedziczenia.

Nikt nie chce również nabyć działki, która jest w jakikolwiek sposób obciążona lub zadłużona. Dlatego kupujący przeważnie dokonują weryfikacji w księgach wieczystych, natomiast sprzedawca powinien przedłożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, które potwierdza, że uregulowane są wszelkie kwestie podatkowe. W przypadku działek budowlanych ważne jest również zaświadczenie o przeznaczeniu w miejscowym planie przestrzennego zagospodarowania, pod warunkiem, że działka została w nim ujęta. Jeśli działka niezabudowana uzyskała już pozwolenie na budowę, ten dokument również należy zawrzeć podczas wizyty u notariusza.

Jakie dokumenty potrzebne do sprzedaży działki zabudowanej?

Jeżeli na działce, która jest obiektem transakcji znajdują się jakiekolwiek nieruchomości, wymaga to dodatkowych dokumentów do notariusza. Pierwszy, który należy pobrać z urzędu miasta lub gminy, dotyczy osób zameldowanych w nieruchomości na pobyt tymczasowy lub stały. W przypadku kiedy ktokolwiek posiada meldunek, dane tej osoby muszą znaleźć się w dokumentacji. Działki z nieruchomościami posiadają również świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa roczne zapotrzebowanie na energię nieodnawialną dla budynku.

Podsumowując, przy sprzedaży działki niezbędne są następujące dokumenty:

  • umowy zawierające dane obu stron,
  • numer księgi wieczystej,
  • podstawa nabycia,
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wskazujący przeznaczenie działki w planie,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • wyciąg z wykazu zmian gruntowych (jeżeli działka powstała w wyniku podziału i podział ten nie został jeszcze ujawniony w księdze wieczystej),
  • cena sprzedaży,
  • oświadczenie banku o ustanowieniu hipoteki (jeśli kupujący finansuje zakup kredytem hipotecznym),
  • data i warunki wydania działki,
  • zaświadczenie o braku zaległości w zapłacie podatku.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania

W przypadku kupna domu dokumenty u notariusza w większości pokrywają się z listą, jaka dotyczy sprzedaży działki budowlanej. W tym przypadku również najważniejszym aktem jest księga wieczysta, która zawiera najistotniejsze informacje związane z nieruchomością. Są to m.in.:

  • powierzchnia użytkowa budynku, liczba pomieszczeń i ich przeznaczenie,
  • sposób zagospodarowania nieruchomości,
  • udziały właściciela lokalu w przypadku nieruchomości wspólnej,
  • dane dotyczące hipotek obciążających nieruchomość,
  • informacje o ewentualnym zadłużeniu, czy nieruchomość podlega egzekucji komorniczej.

To wszystko bardzo ważne kwestie zarówno dla osoby, która sprzedaje mieszkanie, jak i dla kupującego. Obecnie dostęp do ksiąg wieczystych jest niezwykle łatwy za sprawą internetowego rejestru ksiąg wieczystych. Wgląd w ich treść jest bezpłatny (opłatom podlegają jedynie wnioski o założenie księgi, dokonanie wpisu oraz odpisów, a także zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej). Wystarczy znać numer księgi wieczystej, która dotyczy danego mieszkania lub domu.

Jakie dokumenty przy sprzedaży mieszkania są również niezbędne?

Podobnie jak w przypadku sprzedaży działki, konieczne jest posiadanie podstawy poświadczającego własność, czyli np. umowy kupna bądź darowizny. Ważny jest również dokument o braku zadłużenia, np. z powodu nieopłaconych rachunków lub zaległości w opłatach. Jeśli w budynku są osoby zameldowane na stałe lub tymczasowo, ich dane również pojawiają się w akcie notarialnym. W przypadku kupna domu, dokumenty do notariusza dostarcza przede wszystkim sprzedający. Po stronie nabywcy leżą takie kwestie jak oświadczenie banku o ustanowieniu hipoteki, jeśli transakcja finansowana jest przez kredyt hipoteczny.

Sprzedaż mieszkania spółdzielczego własnościowego – dokumenty

Trochę bardziej zawiła jest sprzedaż mieszkania spółdzielczego. Tutaj oprócz wymienionych wcześniej kwestii, wymagane są dodatkowe dokumenty do sprzedaży nieruchomości, do których należą:

  • przydział lokalu ze spółdzielni,
  • dokument świadczący o wniesieniu wkładu budowlanego,
  • aktualne zaświadczenie ze spółdzielni, że sprzedający jest członkiem spółdzielni i przysługuje mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • zaświadczenie o braku zaległości finansowych właściciela mieszkania w stosunku do spółdzielni mieszkaniowej.

Jak widać powyższe dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania spółdzielczo-własnościowego mają związek przede wszystkim z instytucją spółdzielni, która jest w pewnym sensie postronnym uczestnikiem transakcji. Mimo, że procedur jest w tym przypadku więcej, spółdzielnia jest też często gwarantem uczciwości, gdyż czuwa chociażby nad kwestiami zadłużenia mieszkania. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania własnościowego należy dostarczyć notariuszowi, jeśli mieszkanie należy do wspólnoty. Chodzi tu o zaświadczenie o braku zaległości finansowych wobec wspólnoty mieszkaniowej, czyli dokument analogiczny do zaświadczenia otrzymanego ze spółdzielni.

Osobne dokumenty sprzedający powinien dostarczyć, jeżeli obiektem transakcji jest lokal użytkowy. W takim wypadku potrzebne są:

  • dokumenty potwierdzające prawo do lokalu,
  • dokument potwierdzający funkcję lokalu.

Jak widać sprzedaż działki lub mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania, wobec czego warto rozpocząć cały proces z wyprzedzeniem, żeby potem uniknąć problemów z finalizacją transakcji. Jeżeli interesuje cię handel nieruchomościami lub chcesz się dowiedzieć, co to jest flipowanie, to zapraszamy na nasze szkolenia. Przekażemy Ci merytoryczną wiedzę oraz udostępnimy okazje inwestycyjne do zakupu. Zapraszamy!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Jak zbudować zdolność kredytową?
Każdy, kto starał się o przyznanie kredytu spotkał się z pojęciem "zdolność kredytowa". Banki nie udzielają kredytów pochopnie, a na decyzję w sprawie kredytu ma wpływ wiele czynników. Przed przyznaniem kredytu bank weźmie pod uwagę zdolność kredytową osoby ubiegającej się o kredyt. Mieszkanie na kredyt to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób.
blank
Kredyt hipoteczny, czym jest i jak go uzyskać?
Kredyt hipoteczny da możliwość zakupu nieruchomości każdej osobie, która ma zdolność kredytową. Bank zabezpiecza kredyt hipoteką ustanowioną na nieruchomość, czyli wpisem do księgi wieczystej. Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, z którego wg danych BIK korzysta ponad 2 mln klientów. Co to jest kredyt hipoteczny? Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki, która zabezpieczona jest hipoteką. Dla banku […]
blank
Czym jest flipping mieszkań?
Słowo flip pochodzi od angielskiego zwrotu "house flipping", a ideą flipowania jest zakup nieruchomości i sprzedanie jej z zyskiem. Wartość mieszkania podnosi się np. dzięki wykonaniu remontu lub zwiększeniu ilość pokoi. W niektórych sytuacjach wystarczy odświeżyć mieszkanie, aby móc podnieść cenę nieruchomości. Flipowanie to coraz częściej stosowana forma inwestowania pieniędzy. Czy warto inwestować w nieruchomości? […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

Warszawa 2 - 3 grudnia

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Poznań 27 - 28 stycznia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk