Dokumenty do sprzedaży mieszkania

Sprzedaż nieruchomości zawsze musi być przypieczętowana umową notarialną. Jest to bezwzględny wymóg, bez którego realizacji transakcja jest nieważna. Zanim jednak strony udadzą się do kancelarii, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. W zależności od rodzaju lokalu mogą się one od siebie znacznie różnić.

Dokumenty do sprzedaży mieszkania spółdzielczego

Każda osoba zbywająca nieruchomość chce przeprowadzić ten proces szybko i bez komplikacji. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste – załatwienie wszystkich kwestii formalnych może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Szczególne znaczenie ma zgromadzenie pełnej dokumentacji, niezbędnej do podpisania umowy. W przypadku mieszkań przynależnych do spółdzielni konieczne będzie złożenie kilku wniosków oraz przynajmniej jedna wizyta w placówce. Oto dokumenty potrzebne do aktu notarialnego sprzedaży mieszkania spółdzielczego:

 • Zaświadczenie potwierdzające bycie członkiem spółdzielni, nabycie praw własnościowych do lokalu oraz niezaleganie z opłatami;
 • Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach eksploatacyjnych;
 • Dokument potwierdzający wniesienie wkładu budowlanego (jeśli miało to miejsce);
 •  Zaświadczenie wyszczególniające osoby zameldowane pod danym adresem;
 •  Akt notarialny potwierdzający nabycie danej nieruchomości;

Często zdarza się, że spółdzielnie mieszkaniowe pobierają opłaty za udostępnianie oraz kopiowanie dokumentów, warto więc wcześniej to sprawdzić i zapoznać się z cennikiem. Dobrze również dopytać, jaki jest czas oczekiwania na wydanie poszczególnych zaświadczeń.

Czytaj także: Sprzedajemy mieszkanie - jak zmaksymalizować cenę?

Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania własnościowego?

W tym przypadku sprawa jest nieco prostsza. Osoby posiadające własnościowe prawo do lokalu nie muszą występować do spółdzielni o udostępnienie niezbędnych aktów i wystawianie zaświadczeń. Powinny natomiast zgromadzić takie dokumenty jak:

 • Akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości;
 • Zaświadczenie o aktualnie zameldowanych w mieszkaniu osobach;
 • Odpis księgi wieczystej;
 • Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami eksploatacyjnymi.

Co potrzeba do sprzedaży mieszkania z kredytem?

Kolejnym, bardzo popularnych przypadkiem jest chęć zbycia nieruchomości obciążonej hipoteką. Jest to możliwe, pod warunkiem, że spełnionych zostanie kilka wymogów. Przede wszystkim ostateczna kwota sprzedaży mieszkania musi w całości pokryć niespłacony kredyt oraz odsetki (chyba że sprzedający nie liczy na zysk i zostawia sobie do spłacenia część zobowiązania, ale taka sytuacja raczej nie zdarza się często).

Konieczna będzie również wizyta w banku i prośba o wydanie odpowiednich dokumentów. Należą do nich:

 • Zaświadczenie o kwocie kredytu, która została już spłacona oraz o pozostałej kwocie i odsetkach – ta informacja jest ważna nie tylko dla sprzedającego, ale również kupca, ponieważ musi on wiedzieć, ile pieniędzy przelać na konto sprzedającego, a ile banku.
 • Promesa – jest to dokument potwierdzający zmianę właściciela nieruchomości oraz zwolnienie z obciążenia hipoteką kredytobiorcy.

W tym miejscu warto wspomnieć, że promesa wystawiana jest terminowo, a jej ważność wynosi 30 dni. Oznacza to, że niezwłocznie po jej otrzymaniu należy sfinalizować transakcję sprzedaży mieszkania. Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką możliwa jest zarówno w sytuacji, gdy kupiec płaci za nie gotówką, jak i wtedy, gdy zaciąga na ten cel kredyt. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że ta druga opcja nieco wydłuża czas załatwiania formalności. Umowę można podpisać dopiero gdy bank podejmie pozytywną decyzję kredytową.

Sprzedaż mieszkania ze spadku – dokumenty, które będą potrzebne

Często zdarza się również, że właściciel nabywa nieruchomość drogą spadku lub darowizny. W takiej sytuacji procedura jego sprzedaży wygląda nieco inaczej. Wymienione wcześniej dokumenty należy uzupełnić o:

 • Zaświadczenie potwierdzające nabycie lokalu przez poprzedniego właściciela;
 • Informację z urzędu skarbowego o opłaceniu podatku lub zwolnieniu z niego (ta druga opcja dotyczy bliskich krewnych osoby przepisującej spadek)

Dokumenty te najlepiej kompletować od razu po uzyskaniu spadku. Dzięki temu procedura sprzedaży mieszkania będzie krótsza.

Warto wspomnieć, że aby uniknąć konieczności płacenia podatku dochodowego w wysokości 19%, należy odczekać ze sprzedażą 5 lat od momentu otrzymania nieruchomości. Konieczne jest jednak przedstawienie w urzędzie skarbowym informacji, że otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup nieruchomości lub inne cele mieszkaniowe, np. spłatę kredytu hipotecznego. Przepisy prawne obowiązujące od 2019 r. określają, że formalności tych należy dopełnić w terminie nieprzekraczającym 3 lat od momentu sprzedaży.

Co potrzebne u notariusza przy kupnie mieszkania?

Do zebrania stosownej dokumentacji zobligowana jest osoba sprzedająca nieruchomość. Kupiec musi się stawić w kancelarii notarialnej jedynie z ważnym dokumentem potwierdzającym jego tożsamość. Ważne jest jednak, aby pamiętał o dopełnieniu wszelkich formalności. Najważniejsze jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Znajdują się w niej informacje o tym, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości (oraz ilu ich jest), czy jest ona wolna od zadłużenia (nieobciążona hipoteką) oraz czy osoby trzecie mają do niej jakiekolwiek prawa. Po zakupie mieszkania konieczne jest również dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej – obowiązek dopilnowania tego leży po stronie kupca.

Kolejna ważną kwestią jest sprawdzenie, czy umowa jest prawidłowo skonstruowana. Kupując mieszkanie od dewelopera, najczęściej podpisuje się umowę przedwstępną, nazywaną również rezerwacyjną oraz umową deweloperską. W przypadku rynku wtórnego schemat wygląda tak samo, z tą różnicą, że ostateczny dokument nazywany jest po prostu umową sprzedaży. Zawsze musi on mieć formę aktu notarialnego i zawierać poniższe elementy:

 • Określenie stron umowy;
 • Dokładny opis nieruchomości;
 • Cenę;
 • Ustalony sposób zapłaty;
 • Datę podpisania aktu notarialnego;
 • Podpisy sprzedawcy oraz kupującego

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego konieczne jest również określenie terminu realizacji inwestycji oraz możliwe kary za niewywiązanie się z niego.

Sprzedaż nieruchomości – dokumenty do notariusza

Aby podpisać umowę u notariusza, konieczne jest osobiste stawiennictwo w kancelarii obu stron. Warto więc wcześniej skonsultować termin, aby pasował on zarówno sprzedającemu, jak i kupcowi. Ubiegły rok, ze względu na trwającą pandemię oraz związane z nią ograniczenia w działalności urzędów spowodowały, że wiele tego typu transakcji bardzo wydłużało się w czasie. Zamknięte spółdzielnie mieszkaniowe, sądy i kancelarie notarialne utrudniały skompletowanie dokumentów, a wielu kupców miesiącami tkwiło w impasie. Na szczęście niektóre formalności, takie jak sprawdzenie wpisów w księdze wieczystej można załatwić online. Wystarczy posiadać jej numer i wpisać go w wyszukiwarce dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Decydując się na sprzedaż mieszkania, warto odpowiednio wcześnie zacząć kompletować dokumentację. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia. Dzięki temu nawet jeśli trafi się na niecierpliwego kupca, nic nie stanie na przeszkodzie, by szybko sfinalizować transakcję.

Jeżeli chcesz nauczyć się jak handlować nieruchomościami, lub chcesz flipować nieruchomościami, to zapraszamy na nasze szkolenia. Pokażemy Ci, jak bezpiecznie inwestować oraz będziesz miał możliwość zakupu okazji inwestycyjnej.

Czytaj także: Jak znaleźć kupca na mieszkanie?
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk