Dochód pasywny nie zawsze oznacza brak jakichkolwiek obowiązków. Czym innym jest praca na pełen etat, czyli 160 godzin miesięcznie, a zupełnie inaczej postrzegana jest pielęgnacja biznesu, który zarabia na właściciela. Oto sposoby na generowanie zarobku pasywnego.
Dochód pasywny – od czego zacząć?
Osoby, które sądzą, że istnieje możliwość błyskawicznego zarabiania pieniędzy bez żadnego wysiłku, mogą być rozczarowane. Żeby móc cieszyć się przychodem pasywnym, trzeba najpierw włożyć niemałą pracę w start biznesu. Początek zarabiania pasywnego wynika najczęściej z dwóch powodów: pomysłu i realizacji lub dzięki kapitałowi.
Pierwsza droga zakłada znalezienie produktu, który wytworzony raz, może być wielokrotnie sprzedawany. Tak najprościej można sformułować przepis na dochód pasywny. Najprostszym i jednocześnie najpopularniejszym przykładem tej formy zarabiania są kursy w postaci wideo. Prelegent jednorazowo nagrywa materiał z pożądanym przez klientów know-how, a potem dystrybuuje kopie lub dostęp do platformy z nagraniami. Oznacza to nieskończoną możliwość sprzedaży pracy, którą wykonało się tylko raz. Oczywiście w porównaniu do kursów realizowanych stacjonarnie, takie rozwiązanie ma swoje wady, jak chociażby możliwość nielegalnego kopiowania materiału. Ponadto zapłacić może jedna osoba, a kurs jednocześnie obejrzy cała grupa. Jest to jednak ryzyko wliczone w cenę uzyskiwania długotrwałych przychodów bez wysiłku.
Podobne modele biznesu pasywnego przyjmują m.in. trenerzy personalni. Zamiast codziennie pokazywać te same ćwiczenia na siłowni, przygotowują serię nagrań, do których dostęp można potem sprzedawać bez ograniczeń miejsca i czasu. Sprawdzoną formą dochodu pasywnego jest też napisanie książki lub ebooka. Rynek wydawniczy w Polsce nie należy jednak do najbardziej atrakcyjnych, co potwierdza sytuacja nawet najbardziej poczytnych autorów beletrystyki. Tylko garstka pisarzy może pozwolić sobie na utrzymanie się wyłącznie z pisanych książek. Dla specjalistów jest to raczej wyłącznie forma uzyskania dodatkowych wpływów.
Druga droga do dochodu pasywnego wymaga kapitału początkowego. W tym przypadku zalążki mogą być różne – od wypracowania pieniędzy w zupełnie innej branży, przez pożyczkę po wsparcie bliskich. Istotny jest dopiero moment wyboru inwestycji, która będzie przynosić zysk pasywny bez żadnego wysiłku ze strony inwestora. Można wykupić dobrze prosperujący biznes, zainwestować w konkretną osobę, której praca będzie przynosić zysk albo spróbować uzyskać dochód pasywny poprzez jedną z popularnych form lokowania środków finansowych.
Czytaj także: Czy musisz mieć kasę fiskalną wynajmując mieszkanie?
Dochód pasywny – źródła
Co określa się mianem dochodu pasywnego? Nie zawsze chodzi o biznes, który nie wymaga zupełnie żadnej aktywności. Zazwyczaj w kontekście zarabiania pasywnego mowa o przedsięwzięciach, które angażują inwestora w znacznie mniejszym stopniu niż własna firma czy praca na etacie. Według raportu Save&Invest pasywne źródła dochodu Polaków to przede wszystkim:
- akcjonariat pracowniczy,
- akcjonariat konsumencki,
- udziałowe finansowanie społecznościowe,
- najem nieruchomości,
- grunty rolne,
- lasy gospodarcze.
Część z tych pozycji uzależniona jest m.in. od systemu dopłat unijnych (grunty rolne) czy sprzedaży zasobów (np. drewna z lasu). Wspólny mianownik jest jednak taki, że pieniądze uzyskuje się bez konieczności podejmowania znaczącego wysiłku.
Z tej listy w ujęciu procentowym spory odsetek zajmuje wynajem nieruchomości. Według raportu Morizon.pl, aż 9,3% nowych mieszkań oddanych do użytku w 2020 roku, została zakupiona z myślą o inwestycji. Lokowanie wolnych środków finansowych w mieszkania czy lokale użytkowe cieszy się dużym zainteresowaniem z kilku powodów. Porównując inwestycję w nieruchomości z np. funduszami inwestycyjnymi, ryzyko starty jest nieporównywalnie mniejsze. Samo przedsięwzięcie nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia. Ponadto ceny lokali od dłuższego czasu plasują się na podobnym poziomie, a nawet zauważalny jest wzrost. Z tego względu rośnie liczba osób chętnych na kupno mieszkania pod wynajem.
Inwestycje pasywne w nieruchomości – czy warto?
Założenie, że wystarczy nabyć nieruchomość, a następnie ją wynająć i tylko czerpać z tego korzyści jest błędne. Koordynacja wynajmu mieszkań wymaga sporej uwagi ze strony właściciela, gdyż na co dzień może on zmagać się z wieloma problemami. Wbrew pozorom rentier, czyli osoba utrzymująca się z wynajmu mieszkań, często miewa ręce pełne roboty. Skoro inwestycje w nieruchomości są tak absorbujące, warto przeanalizować wady i zalety tego modelu na zarabianie pasywne.
Po stronie korzyści z pewnością należy zapisać możliwość odnotowania stopy zwrotu, jakiej próżno szukać na jakiejkolwiek bankowej lokacie. Średnie koszty wynajmu mieszkań w Polsce regularnie rosną, a ceny samych nieruchomości nie zmieniają się zanadto na przestrzeni lat. W związku z tym można czerpać comiesięczne zyski z tytułu opłat za wynajem, a jednocześnie liczyć na to, że w przypadku ewentualnej sprzedaży nieruchomości, inwestor nie straci zbyt dużo z początkowego wkładu.
Wśród minusów inwestycji w lokale pod wynajem znajdują się obowiązki związane z rolą rentiera. Pierwsze zadanie to znalezienie odpowiednich lokatorów – najlepiej wypłacalnych, rzetelnych i planujących zamieszkać w mieszkaniu na dłuższy czas. To czasochłonny proces, a należy wspomnieć, że każdy miesiąc bez lokatorów to strata dla inwestora. Do tego trzeba dbać o nieruchomość. Regularnie ją odświeżać, przeprowadzać remonty, itp. Wreszcie czasami mogą pojawić się problemy z lokatorami, którzy nie płacą za wynajem albo nie chcą pokrywać kosztów usterek, jakie powstały z ich winy.
Inwestycja w nieruchomości i uzyskiwanie z tytułu wynajmu dochodu pasywnego wymaga nie tylko kapitału początkowego, ale również wysiłku włożonego w przygotowanie mieszkania, znalezienie lokatorów, sporządzenie umowy, ewentualnie płacenie rachunków, itp. Oczywiście można te czynności scedować na podwykonawców lub samych najemców, ale trzeba liczyć się z mniejszym zyskiem dla inwestora.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszamy na nasze szkolenia. U nas dowiesz się co to jest flipowanie, oraz jak zarabiać na nieruchomości. Ponadto będziesz miał możliwość zakupu okazji inwestycyjnej. Zapraszamy.
Czytaj także: Nieruchomości - sposób na spokojną emeryturę
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: