Czy musisz mieć kasę fiskalną wynajmując mieszkanie?

Wynajem mieszkania to dobry pomysł na dochód pasywny. Jednak ja w każdym biznesie jako właściciel należy liczyć się z wieloma obowiązkami. Być może zastanawiasz się, czy inwestując pieniądze w mieszkanie na wynajem będziesz zmuszony do zakupu kasy fiskalnej? Konieczność posiadania kasy fiskalnej wiąże się zarówno z niemałym wydatkiem, jak i koniecznością regularnej ewidencji przychodów. Czy jest możliwość uzyskania zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie blogowym.

Wynajmując mieszkanie - pamiętaj o obowiązkach.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem okazji inwestycyjnej pod wynajem lub chcesz je sprzedać z zyskiem pewnie zastanawiasz się jakie obowiązki Cię czekają po zakupie oraz podczas całego okresu wynajmu. Przed taką poważną decyzją pewnie zastanawiasz się, czy lepiej jest kupić mieszkanie pod wynajem długoterminowy, krótkoterminowy, czy może raczej kupić je tanio i sprzedać drożej, czyli zrealizować tak zwany flip nieruchomości? Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz w każdym przypadku czekają na Ciebie wyzwania, które będziesz musiał pokonać. Zdecydowanie łatwiej jest się z nimi mierzyć po zgromadzeniu odpowiedniej wiedzy, którą możesz zdobyć czytając nasze artykuły lub wybierając szkolenie, gdzie dowiesz się jak flipować nieruchomościami.

Często flipping mieszkań stanowi początek drogi do budowania własnego portfolio mieszkań. Po zarobieniu odpowiedniej gotówki na flipach inwestorzy także zaczynają przeznaczać środki na mieszkania przygotowane pod wynajem.

Jeśli zgromadziłeś już odpowiednią wiedzę oraz posiadasz środki wystarczające do zakupu mieszkania pod wynajem to zapraszamy do zapoznania się z obowiązkami, jakie Cię czekają w zakresie posiadania kasy fiskalnej.

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych - konieczność posiadania kasy fiskalnej.

Z pewnością wiesz, że w większości przypadków, gdy dokonuje się sprzedaży na rzecz osób fizycznych należy posiadać kasę fiskalną. Taki stan rzeczy wynika wprost z przepisów.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 Ustawy o VAT:

“Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.”

Tak sformułowane prawo generalnie oznacza, że prowadząc najem, czyli “dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych” jesteśmy zmuszeni do zakupu kasy fiskalnej i rejestrowania każdej sprzedaży przy jej pomocy.

Wyżej przytoczona zasada obowiązuje niezależnie od formy najmu (długoterminowy lub krótkoterminowy) oraz działalności gospodarczej (najem jako osoba prywatna, jednoosobowa działalność lub spółka) oraz statusu podatnika VAT (czynny lub zwolniony).

Całe szczęście można uniknąć obowiązku zakupu i używania kasy fiskalnej w pełni legalny sposób korzystając ze zwolnień, które uzyskamy spełniając konkretne warunki.

Kogo dotyczą zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Jak wiadomo w wielu przypadkach obowiązują pewne zwolnienia, których spełnienie umożliwia niestosowanie się do ogólnych obowiązków. Tak samo jest w przypadku konieczności posiadania kasy fiskalnej oraz ewidencjonowania przychodów za jej pomocą.

Podstawowe wyjątki, które umożliwiają na uzyskanie zwolnienia w tym zakresie obejmują następujące przypadki:

  • zwolnienie w przypadku niskich obrotów (obrót do 20 000 zł rocznie),
  • zwolnienie w przypadku, gdy wystawiasz klientom fakturę lub rachunek,
  • zwolnienie, gdy całość wpłaty otrzymujesz przelewem na konto.

Nie przekraczasz 20 000 zł rocznie - nie martw się kasą fiskalną.

W przypadku, gdy obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności nie przekracza w danym roku podatkowym wartości 20 000 złotych nie mamy obowiązku używania kasy fiskalnej. Jest to doskonała wiadomość dla wszystkich osób zaczynających swoją przygodę z najmem!

Co należy zrobić po przekroczeniu tego progu? Czy tuż po przekroczeniu 20 000 złotych musisz kupić kasę fiskalną? Generalnie tak, lecz warto przyjrzeć się pozostałym zwolnieniom, które nie są uzależnione od obrotu.

Wystawiaj faktury, aby nie musieć kupować kasy fiskalnej!

Jeśli obawiasz się, że Twój przychód z najmu przekroczy w danym roku 20 000 złotych warto zabezpieczyć się przed koniecznością stosowania kasy fiskalnej w inny sposób.

Zgodnie z Art. 2 ust. 1 “zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.”

W wymienionym w ustawie załączniku pod pozycją nr 25 umieszczono następującą treść:

“Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, jeżeli świadczenie tych usług w całości zostało udokumentowane fakturą […]”

W uproszczeniu oznacza to, że w przypadku, gdy wystawiasz najemcom faktury nie jesteś zmuszony do rejestrowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej.

Należy zwrócić uwagę, że nawet w przypadku, gdy nie prowadzisz działalności gospodarczej możesz wystawić fakturę, dzięki czemu zyskujesz zwolnienie w ogólnego obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Przyjmuj opłaty przelewem i dbaj, aby był odpowiednio opisany.

Ostatnim sposobem na uniknięcie konieczności posiadania kasy fiskalnej podczas wynajmowania mieszkania jest przyjmowanie opłat za czynsz wyłącznie w formie przelewu na konto. W takim przypadku należy dopilnować, aby każdy przelew przychodzący był odpowiednio opisany, gdyż musi z niego jednoznacznie wynikać jakiej czynności dotyczy. Dobrą praktyką jest w tytule przelewu wpisanie formuły uwzględniającej słowo “czynsz”, miesiąc, za który dokonywana jest opłata oraz adres lokum (np. czynsz za miesiąc 03.2021 - ul. Ptasia 23/4 Poznań).

Już na etapie podpisywania umowy z najemcą warto zaznaczyć w jakiej formie powinien on wysyłać przelewy tak, aby uniknąć problemów.

W przypadku wątpliwości w danej sytuacji zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Warto pamiętać, że przepisy nieustannie ulegają zmianom i wymienione porady mogą nie być aktualne w przyszłości.

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]

Masz pytania? Napisz do nas

×
×

Koszyk