Flipowanie na nieruchomościach to jeden z nowoczesnych sposobów na inwestowanie. Samo pojęcie pochodzi z języka angielskiego od „house flipping” i oznacza kupno nieruchomości poniżej wartości rynkowej, następnie zwiększenie jej obiektywnej wartości np. poprzez remont, a później sprzedaż z zyskiem. Jak wyszukiwać mieszkania, które warto kupić w ramach flipowania? Czy zawsze potrzebny jest kapitalny remont? Jak sprzedawać je szybko i skutecznie? Tego wszystkiego można nauczyć się w ramach specjalistycznych szkoleń dotyczących flipowania.
Czym jest flipowanie?
Szkolenia z flipowania dla początkujących nauczą inwestorów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku nieruchomości albo chcą rozpocząć lokowanie swojego kapitału we fliping na nieruchomościach, czym właściwie jest owe zjawisko.
Flipowanie na nieruchomościach można traktować jako pewien rodzaj spekulacji, podobnych do spekulacji na giełdzie papierów wartościowych, ale wiążący się z niższym poziomem ryzyka. Spekulacje na rynku nieruchomości są bardziej przewidywalne niż te na giełdzie. Wszystko sprowadza się do tego, by kupić mieszkanie – z rynku pierwotnego lub wtórnego, a później zarobić na nim w dosyć krótkiej perspektywie czasowej.
Wholesale flipp
Flipowanie na nieruchomościach może przybrać dwie różne formy. Wyróżnia się bowiem „wholesale flipp” oraz „rehabbing”. W przypadku tej pierwszej mamy do czynienia z zakupem nieruchomości poniżej ceny rynkowej, a także z odsprzedażą kolejnemu inwestorowi również po stosunkowo niskiej cenie, ale przy określonym, zdefiniowanym wcześniej zysku. Nie wymaga to zbyt dużego zaangażowania ze strony inwestora, ani wieloletniego doświadczenia we flipowaniu na mieszkaniach, dlatego polecane będzie na początek dla młodych inwestorów. Wholesale flipp charakteryzuje się niskim poziomem ryzyka, a inwestując w ten sposób, można szybko zarobić na swoim kapitale, choć zyski nie będą tak wysokie, jak w przypadku rehabbingu.
Pojęcie rehabbingu w inwestycjach na rynku nieruchomości
Czym jest rehabbing w kontekście flipowania na nieruchomościach? Otóż jest to forma flipowania polegająca na tym, że kupuje się mieszkanie po niskiej cenie, a następnie przywraca mu się idealny stan, gotowy do zamieszkania dzięki remontowi. Na ogół rehabbing dotyczy rynku wtórnego nieruchomości. Dla inwestora najważniejsze jest wówczas, aby kupił mieszkanie z potencjałem, w stanie do remontu, ale po bardzo atrakcyjnej cenie. Po remoncie taki sam lokal mieszkalny będzie można sprzedać znacznie drożej i wypracować pokaźną stopę zwrotu z całej okazji inwestycyjnej.
Rehabbing wymaga większych nakładów finansowych na doprowadzenie kupionego mieszkania do stanu, który zwiększy zdecydowanie jego realną wartość. Zazwyczaj idealnymi mieszkaniami pod rehabbing są te nieruchomości, które mają zły, a nawet fatalny stan techniczny, dlatego wymagają dużej inwestycji.
Czego nauczy się inwestor na szkoleniach z flipowania na nieruchomościach?
Uczestnictwo w szkoleniach tematycznych z zakresu flipowania na nieruchomościach jest polecane nie tylko początkującym inwestorom, ale również i tym, którzy pierwsze inwestycje tego typu mają już za sobą. Można z nich wynieść wiele cennych informacji, między innymi o tym, gdzie i jak poszukiwać prawdziwych okazji i jak podejść do kwestii sprzedaży mieszkania z możliwie jak największym zyskiem. Uczestnicy dowiadują się, na jakie parametry nieruchomości trzeba zwrócić szczególną uwagę. Ważną częścią szkoleń są kwestie związane z finansowaniem inwestycji czy też z podatkami związanymi ze sprzedażą mieszkań.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: