Wynajem czy flipowanie?

Dodano: autor: flip
wynajem czy flipowanie

Nie ma wątpliwości, że w czasie kiedy przygotowujemy ten wpis blogowy (styczeń 2020) rynek nieruchomości w Polsce jest ewidentnie na fali wznoszącej. W takim momencie naturalne wydaje się postawienie pytania – jaką formę inwestycji w mieszkania wybrać? Opcji jest kilka. W tym wpisie porównamy ze sobą wynajem długoterminowy i flipowanie.

Jakie są różnice między flipowaniem, a wynajmem nieruchomości?

Na początku warto skonfrontować oba omawiane pojęcia. Flipowanie to forma inwestycji, która polega na zakupie bądź prawie do zakupu takiej nieruchomości, która daje perspektywy wzrostu cen w przyszłości. Warto zaznaczyć tutaj, że popularnego “flipa” można dokonać zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Flipping wymaga głębszej analizy i znajomości lokalnego rynku, a także właściwego określenia potencjału wzrostu inwestycji. Na to czy wartość mieszkania pójdzie do góry, wpływ może mieć wiele czynników.
Najem nieruchomości to nieco inna bajka. W tym przypadku kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego – jest zazwyczaj związane z potrzebą zaciągnięcia kredytu i spłacania odsetek od kapitału. Następnie takie mieszkanie wynajmujemy za określoną miesięczną kwotę, licząc, że jej wysokość w znacznej mierze zrówna się z wysokością raty kredytu. Zakup nieruchomości pod najem, podobnie jak flipping wymaga znajomości rynku i właściwej oceny potencjału mieszkania pod kątem inwestycyjnym.

Jakie są zalety flippingu?

Flipping posiada szereg niepodważalnych zalet, które sprawiają, że jest coraz popularniejszy nie tylko w Polsce, ale także Europie i Stanach Zjednoczonych. Zaletą flipowania jest bez wątpienia jego uniwersalność. Tą metodą inwestowania w nieruchomości może zająć się zarówno, przedsiębiorca jak i pracownik etatowy. Wystarczy mieć jedynie zdolność kredytową (choć nie zawsze jest to wymagane).
Kolejną zaletą jest właśnie brak konieczności zaciągania zobowiązania w postaci kredytu bankowego. Dlaczego? Otóż flipa na rynku pierwotnym można dokonać bez potrzeby tworzenia takiego zobowiązania. Doskonałym przykładem może być tutaj system 10/90.

Czytaj także: Dlaczego warto kupić mieszkanie w systemie 10/90

Zaletą flipowania w nieruchomości jest też fakt, że to rodzaj inwestycji krótkoterminowej. Jej czasu precyzyjnie nie można zdefiniować, ale zazwyczaj obejmuje okres od dziury pod inwestycję, najpóźniej do 6 miesięcy od oddania kluczy inwestorowi. Można więc oszacować, że cały okres inwestycji zamyka się w przedziale 2-3 lat. Zysk z flipa ma charakter jednorazowy i waha się w przedziale 15-80 tys zl.

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego mieszkań?

Stały i pewny zysk – to pojęcie, które towarzyszy nieodłącznie wynajmowaniu mieszkania. W przypadku flipa mamy zysk jednorazowy, odczuwalny i stosunkowo szybki. Tutaj sytuacja jest odmienna – wynajmujemy mieszkania za kwoty, które determinuje rynek mieszkaniowy. Jeżeli nasz kredyt zaciągamy na stosunkowo krótki okres czasu, to często rata z najmu nie pokrywa należności do banku. Możemy jednak podpisać kredyt na 20, 25 czy 30 lat z niższą miesięczną ratą i wynajmować mieszkanie oraz równolegle na nim zarabiać. W polskich warunkach całość inwestycji w wynajem mieszkania zwraca się po 12-15 latach w zależności od typu nieruchomości, jej metrażu, lokalizacji itp.

Wynajem mieszkania posiada także dwie inne zalety. Z jednej strony możemy w dowolnym czasie zamieszkać w mieszkaniu, kiedy wymaga tego sytuacja, zaś z drugiej strony w razie problemów finansowych możemy je sprzedać i spłacić całość kredytu. W perspektywie długoterminowej posiadanie mieszkania daje nam także możliwość przepisania go na dziecko. Czynnikiem, który popycha nas często do najmu jest to, że mieszkanie w dużej części, a nawet w skrajnych przypadkach w całości jest spłacane przez osobę trzecią.