Sposoby na zarabianie na nieruchomościach

Dodano: autor: flip
flip

Inwestowanie w nieruchomości staje się coraz popularniejsze.. Dla coraz szerszej grupy ludzi to nie tylko dodatkowa praca, dająca możliwości dorobienia sobie do etatu, ale szansa na zbudowanie własnego, realnego biznesu na przestrzeni lat. W tym wpisie blogowym omówimy na zakup jakiego typu nieruchomości najczęściej decydują się inwestorzy.

Co możemy zrobić z nieruchomością?

Inwestowanie w mieszkania zawsze niesie za sobą jakąś koncepcję, cel, przemyślaną strategię. Nikt nie kupuje nieruchomości tylko i wyłącznie z tego powodu, że ma dużo pieniędzy. Są bowiem biznesy, które znacznie szybciej pozwalają pomnażać nasze środki na koncie – wymagają one jednak często większego kapitału i są bardziej ryzykowne. To właśnie cel inwestycji najczęściej decyduje o tym jakie mieszkanie kupimy.

Najem długoterminowy najpopularniejszą formą inwestowania w nieruchomości

Najpopularniejszym następstwem inwestowania w nieruchomości jest jej późniejszy wynajem. Procedura jest bardzo prosta – kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego w dobrej lokalizacji, wykańczamy je lub nie, szukamy najemcy i zarabiamy na wynajmie. Taka forma inwestowania daje nam bezpieczny i stabilny zysk w dłuższej perspektywie czasu. Mamy tutaj bowiem na myśli najem długoterminowy.

Flipowanie na nieruchomościach – szybki zysk w krótkim okresie czasu

Kolejną opcją jest flipowanie na nieruchomościach. Tutaj nie będziemy się rozpisywać. W skrócie wygląda to tak. Kupujemy mieszkanie (w różnych wariantach np 10% lub 10/90), inwestujemy w jego wykończenie i sprzedajemy lub czekamy, aż budowa wkroczy w finalny etap i zarabiamy na wzroście wartości mieszkania bez potrzeby inwestowania w jego wykończenie. Modeli biznesowych jest tutaj wiele i omówimy je w innym wpisie.

Najem długoterminowy wraz z aprecjacją wartości mieszkania

Zarabiać na nieruchomościach możemy także w inny sposób. Może to być połączenie najmu długoterminowego z APP czyli aprecjacją wartości mieszkania. Pojęcie to oznacza wzrost wartości mieszkania na przestrzeni kilkunastu lat o określony procent przy jednoczesnym wynajmie. Najem długoterminowy połączony ze wzrostem wartości mieszkania to także coraz częstsza forma inwestowania przez przedsiębiorców. Kupują oni często nowe lokale użytkowe czy biurowe w nowoczesnych, prestiżowych lokalizacjach. Wartość takich inwestycji przy inflacji praktycznie zawsze będzie rosła, a ryzyko biznesowe poniesienia straty jest marginalne.

Najem krótkoterminowy z optymalizacją podatkową – idealne rozwiązanie dla firm

W Polsce kwitnie także moda na wynajem krótkoterminowy. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne wśród inwestorów, którzy kupują mieszkania w celach optymalizacji podatkowych. Działają oni w ten sposób, że wybierają mikroapartamenty, condohotele czy apartamenty, które sprzedaż z założeniem objęta jest 23% Vatem. W ten sposób inwestor kupując taki lokal z jednej strony “blokuje” podatek VAT, z drugiej natomiast zyskuje możliwość zablokowania podatku dochodowego poprzez amortyzację mieszkania zwykłą lub przyspieszoną. Szerzej o amortyzacji mieszkania, przeczytaj w innym wpisie blogowym pt. Amortyzacja mieszkania i jej sposoby