Jak zbudować pozytywny scoring w BIK?

Dodano: autor: flip
scoring bankowy

Czy można w świadomy sposób zbudować od podstaw pozytywną historię kredytową? Tak, ale trzeba być przy tym bardzo konsekwentnym i operatywnym. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy dla naszych osobistych finansów nastaną trochę cięższe czasy i trzeba będzie szukać dodatkowego dochodu wszędzie gdzie to tylko możliwe. 

Zaciągnięcie w przypływie emocji pożyczki czy kredytu może skutkować tym, że będziemy mieli dwa razy więcej do spłacenia, z czego większość należnej bankowi kwoty stanowić będą odsetki. Problem może pojawić się w momencie w którym stracimy płynność finansową, a raty nie będą spłacane w terminie. Jak przekonać bank, że jesteśmy wiarygodni i wypłacalni?

Co to jest BIK? 

Nasza zdolność kredytowa w jasny sposób powiązana jest z BIK-iem, czyli Biurem Informacji Kredytowej, w którym każdy bank gromadzi informacje na temat rozliczania się z zobowiązania finansowego wszystkich swoich klientów. BIK służy do tego aby:

-bank o czasie został poinformowany o tym, że istnieją przeciwwskazania dotyczące zaciągnięcia kredytu lub pożyczki

-gromadził wszystkie dane z naszych kredytów i pożyczek w jednym miejscu

-wpływać na bank w sprawach decyzyjnych

Pozytywny scoring, co na niego wpływa? 

Na skuteczny scoring może wpływać wszystko, co kreuje nasz pozytywny obraz w oczach banku. Do tych elementów zaliczane jest np.:

-dotychczasowe wywiązywanie się z wszelkich zobowiązań w terminie

-brak wezwań do zapłaty z poprzednich kredytów i pożyczek 

-informacje o przedwczesnych spłatach zobowiązań finansowych

-brak egzekucji komorniczych

-brak informacji, iż wcześniejsze kredyty czy pożyczki zostało umorzone

-regularne zwiększanie się osobistych dochodów 

Planując rozpoczęcie inwestowania w mieszkania i zaciągnięcie pożyczki lub kredytu hipotecznego, z pewnością wszystkie te elementy, a zwłaszcza pozytywny scoring będą brane pod uwagę przez bank podczas weryfikacji wniosku kredytowego.

Zdolność kredytowa, a zakup mieszkania 

Niezależnie od tego czy kupujemy niewielką nieruchomość, czy duży dom, przygotujmy sobie plan spłaty na najbliższe lata. To pozwoli realnie określić ile pieniędzy każdego miesiąca trzeba będzie przeznaczać na spłatę raty kredytu. 

Spłata kredytu hipotecznego jest łatwiejsza jeśli w gospodarstwie domowym pracują dwie osoby. Umożliwia to nie tylko pewnego rodzaju komfort psychiczny w przypadku wydarzeń losowych czy utraty źródła dochodu przez jedną z osób. Drugi pracujący kredytobiorca to również znaczne podwyższenie zdolności kredytowej, a co za tym idzie szansa na uzyskanie wyższej kwoty kredytu, po pozytywnej weryfikacji przez bank.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie 

Wiele osób zadaje sobie pytanie co to jest BIK, nie do końca zdając sobie sprawę jakie informacje są tam przekazywane oraz jaki mają one finalnie wpływ na uzyskanie pożyczki. Mimo iż perspektywa zaciągnięcia kredytu hipotecznego na kilkadziesiąt lat wiele osób napawa przerażeniem, nie brakuje chętnych na tego rodzaju produkt finansowy. Dlaczego tak się dzieje? Wiele osób woli „być na swoim”, choćby kosztem płacenia przez wiele lat rat kredytu, niż wynajmować mieszkanie. Lepiej jest spłacać własne zobowiązanie i po spłacie stać się właścicielem nieruchomości, niż tym samym kosztem wynajmować miejsce do mieszkania, a  po wielu latach nie posiadać domu na własność.