Sprzedaż mieszkania: samodzielnie czy z agencją?

Dodano: autor: flip

Chcąc sprzedać mieszkanie oczekujemy szybkiej i korzystnej transakcji. Nie zawsze jednak proces ten przebiega tak szybko, sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami. Samodzielnie możemy wdrożyć kilka zmian, które pomogą znaleźć chętnych nabywców. Możemy również skorzystać z pomocy agencji nieruchomości.

Jak sprzedać mieszkanie?

Pierwszym krokiem w procesie sprzedaży mieszkania jest oszacowanie jego wartości. Przy jej określaniu należy wziąć pod uwagę lokalizację, metraż mieszkania, koszty jego utrzymania, wiek budynku i rodzaj zabudowy. Pomocne będzie przejrzenie portali z ogłoszeniami i porównanie naszego mieszkania do innych ofert. 

Zanim wykonamy zdjęcia do ogłoszenia warto odświeżyć kolory w mieszkaniu i wykonać drobne naprawy. Nawet drobiazgi mogą wpłynąć na decyzję kupującego i zaoferowaną cenę. Po przygotowaniu mieszkania nadchodzi czas na wykonanie zdjęć, które ukażą walory nieruchomości. 

Przed wizytą nabywcy warto odpowiednio przygotować mieszkanie i usunąć z niego bardzo osobiste rzeczy. W mieszkaniu powinien panować porządek, a delikatny świeży zapach na pewno zachęci klienta i wywoła pozytywne emocje. W trakcie wizyty warto nawiązać relacje z potencjalnym kupcem i opowiedzieć mu rzetelnie o stanie mieszkania. Opisane szczegóły są brane pod uwagę przez potencjalnych nabywców więc warto zwrócić na nie uwagę. 

Sprzedaż mieszkania przez agencję

Pomoc w sprzedaży nowego mieszkania oferują agencje nieruchomości. Pośrednik może wspomóc ten proces swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Biuro nieruchomości zatroszczy się o skutki prawne, księgę wieczystą i dopełnienie formalności notarialnych. Jedną z oferowanych usług jest często doradztwo dotyczące aranżacji wnętrza, tzw. home staging, który pomoże zaprezentować mieszkanie w lepszym świetle. Doświadczony specjalista wie jakie proste zabiegi mogą zwiększyć atrakcyjność mieszkania. 

Biuro nieruchomości zadba o przygotowanie profesjonalnej oferty sprzedaży, która będzie zawierać: atrakcyjne zdjęcia, zachęcający opis, wycenę dostosowaną do rynku nieruchomości. Agencja będzie promowała ogłoszenie na portalach ogłoszeniowych oraz zaprezentuje ofertę grupie docelowych klientów. Biuro nieruchomości może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców dzięki swojej stronie internetowej, social mediom, wykupionym reklamom i sieci kontaktów. Agent nieruchomości będzie kontaktował się z potencjalnymi nabywcami i odpowiadał na wszelkie pytania. Jego zadaniem będzie także prezentowanie nieruchomości i skuteczne negocjacje. 

Samodzielna sprzedaż lub cesja

Samodzielna sprzedaż mieszkania bywa nieco czasochłonna, ale z powodzeniem można podjąć się jej samemu. Opis mieszkania i zdjęcia powinny przedstawiać rzeczywisty stan nieruchomości. Pozwoli to uniknąć nieporozumienia z potencjalnymi nabywcami.  Wielu inwestorów zastanawia się co jest bardziej opłacalne: cesja czy flipping. Wszystko zależy oczywiście od sytuacji na rynku i zainteresowania daną inwestycją. Warto rozważyć obie opcje jeszcze przed zakupem nieruchomości. 

Koszty, o których warto pamiętać

Proces sprzedaży mieszkania to także pewne koszty z tym związane. Mowa o przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, czyli odmalowaniu ścian, wykonaniu drobnych napraw czy wykonaniu sesji zdjęciowej lokalu. Podczas procesu sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego należy pamiętać też o wszystkich umowach związanych z gazem, ogrzewaniem, telewizją, internetem. Usługi można przenieść na nowy adres lub po prostu zrezygnować z umów. Sprzedającego mogą spotkać także koszty związane z opłaceniem ogłoszenia.