Inwestowanie w domy i grunty

Dodano: autor: flip
działka pod inwestycję

Inwestowanie polega na takim lokowaniu posiadanego kapitału, by móc wypracować pożądane zyski. Jednym ze sposobów na to będzie inwestowanie w ziemię i w domy na sprzedaż czy na wynajem. Jak przeprowadzić takie inwestycje i czy rzeczywiście warto inwestować w domy i grunty?

Kupno ziemi pod inwestycje

Jednym z motywów podejmowania inwestycji w grunty jest to, że są one stabilne i przynoszą dochody w dłuższym horyzoncie czasowym. Inwestycja jest bezpieczna i do pewnego stopnia przewidywana. Zakup ziemi zawsze się opłaca, a aktualnie staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów dysponowania środkami finansowymi. Inwestycja w ziemię nie przyniesie co prawda regularnych zysków, jak na przykład zakup mieszkania na wynajem, ale za to można podnieść wartość nieruchomości gruntowej i sprzedać ją później z dużym, choć jednorazowym zyskiem.

Jak inwestować w ziemię, by przyniosło to spodziewane zyski? Najłatwiejszą opcją jest zakup działki budowlanej. To najlepsze grunty pod inwestycje, ponieważ przygotowane są na postawienie na nich domów jednorodzinnych czy zabudowy wielorodzinnej. Można je sprzedać w dobrej cenie. Działka budowlana to bezpieczna inwestycja nie tylko z uwagi na fakt, że nabiera wartości z czasem. Ceny ziemi nie ulegają dużym wahaniom, a przy pewnych nakładach własnych można sprawić, że działka zyska na atrakcyjności i będzie można ją sprzedać drożej. Najlepiej przy tym kupować grunty pod inwestycje w atrakcyjnych częściach miast lub tuż poza granicami dużych ośrodków miejskich, jako realizację perspektywicznej inwestycji.

Rodzaje gruntów

Kupując działki pod inwestycje, trzeba wiedzieć, z jakim rodzajem gruntu inwestor ma do czynienia. Warto to sprawdzić jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego, dla przeniesienia własności gruntu na nowego nabywcę. Jeśli działka ma służyć do budowy domu na sprzedaż, czy się opłaca kupować na przykład grunt rolny? Najlepiej w takiej sytuacji od razu nabyć działkę stricte budowlaną, zwłaszcza jeśli ma ona już pełne uzbrojenie.

Klasyfikacja formalna działki to ważna sprawa, którą inwestor może zweryfikować w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, który uchwalony jest przez Radę Gminy. W tym akcie wskazuje się kilka rodzajów działek gruntowych, w tym:

  •       Działki budowlane – czyli nieruchomości gruntowe położone w obszarze gminy, przeznaczone na cele budowlane.
  •       Działki siedliskowe – o zabudowie zagrodowej, czyli nieruchomości, których właścicielem jest osoba mająca pełne prawo do wykonywania zawodu rolnika.
  •       Działki rolne – grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
  •       Działki rekreacyjne – posiadają umiejscowienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i są to tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.
  •       Działki leśne – grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy.
  •       Działki inwestycyjne – przemysłowe, czyli nieruchomości gruntowe przeznaczone na cele inwestycyjno-przemysłowe, położone najczęściej na obrzeżach miejscowości.

Jeśli inwestycja obejmuje nie tylko kupno działki, ale i budowę domu na sprzedaż, najlepiej od razu nabyć grunt budowlany. Natomiast w przypadku np. działek rolnych czy leśnych będą one tańsze od budowlanych, ale niestety trzeba będzie włożyć trochę wysiłku i czasu w to, by móc je przekształcić w grunty nadające się do zabudowy.

Budowa domu na sprzedaż

Sama inwestycja w działkę budowlaną może przynieść korzyści finansowe, jeśli na przykład grunt nie ma przyłączy do mediów, a po ich wykonaniu inwestor zechce ją sprzedać. Jednak można jeszcze zwiększyć inwestycję, poprzez podjęcie się budowy domu na sprzedaż. W działalności gospodarczej takie działanie na rynku nieruchomości zwykle podejmują deweloperzy trudniący się zabudową jednorodzinną. Budują dom do sprzedania, a nie na własne potrzeby.

Gdzie i jaki dom zbudować, by korzystnie go sprzedać?

Jeśli inwestor zdecyduje się na inwestycję w grunty pod zabudowę jednorodzinną, powinien zastanowić się nad wyborem działki w odpowiedniej lokalizacji. Dobrym wyborem są grunty w mieście lub pod miastem. Budowa domu na sprzedaż w działalności gospodarczej pozwoli na uniknięcie podatku, dlatego warto zastanowić się nad realizacją takich inwestycji w ramach swojego biznesu. Dla ograniczenia kosztów inwestycji warto wybrać projekty na gotowe domy. Cennik takich obiektów pokaże, jakie są najtańsze w budowie, ale spełniające najnowsze wymagania związane z prawem budowlanym i energooszczędnością.