Historia kredytowa jako element scoringu bankowego

Dodano: autor: flip
historia bik

Czy swoją historię kredytową możemy wykorzystać jako szansę na zwiększenie dotychczasowego limitu kredytowego? Oczywiście, że tak! I można naprawdę bardzo dobrze na tym wyjść. Zwiększenie zdolności kredytowej poprzez przedstawienie raportu BIK popularnie nazywa się scoringiem. 

Scoring, czyli zwiększ swoją zdolność kredytową 

Na naszą korzyść lub niekorzyść przy ubieganiu się o kredyt na zakup nieruchomości wpływać będzie nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej. Dlatego warto zaciągając nawet niewielkie zobowiązania wobec banku, zwracać uwagę na to, by były spłacane regularnie i o czasie. Zdolność kredytowa zależy bowiem od tego co zostanie odnotowane w BIK-u. Może się więc zdarzyć report, gdzie określone zostanie, iż:

-wcześniejsze pożyczki przez nas zaciągane były spłacane po terminie

-zalegamy z ostatnią ratą kredytu

-wysyłaliśmy pisma o umorzenie spłaty kredytu do odpowiednich organów

-korzystaliśmy w przeszłości z kredytów konsolidacyjnych

-podawaliśmy fałszywe i niesprawdzone dane w dokumentach

Historia kredytowa, co jest brane pod uwagę? 

Marzy Ci się nieruchomość, którą po zakupie będziesz mógł przeznaczyć na wynajem długoterminowy, ale nie dysponujesz na tyle dużą gotówka, by za mieszkanie zapłacić od razu i od ręki? Kredyty bankowe są świetnym rozwiązaniem, ale historia BIK może tutaj pokrzyżować plany nawet największym optymistom. 

Mowa tutaj o negatywnej historii kredytowej,  przy pozytywnej bowiem w większości przypadków nie ma problemu aby uzyskać kredyt. Dokumenty w placówce bankowej lub przez pośrednika złożyć można jeszcze tego samego dnia, gdy zostaje przygotowana ocena BIK. Wspomnieć przy tym warto, iż negatywna historia w BIK nie do końca odcina dostęp do finansowania zakupu nieruchomości poprzez kredyt hipoteczny czy gotówkowy. 

W sieci i w środkach masowego przekazu często napotkać można ogłoszenia sugerujące iż kredyt bez BIK jest realnie do uzyskania. Pożyczki tego typu są ogólnodostępne, jednak stanowią bardzo poważne ryzyko dla potencjalnych kredytobiorców. Dlaczego? Ich zaciąganie często wiąże się z niebotycznymi odsetkami, które w połączeniu z podstawową kwotą kredytu stają się sprawą niemożliwą do rozwiązania zwłaszcza w przypadkach osób traktujących kredyty zbyt lekko i niepoważnie. Jeśli już chcemy brać kredyt bez BIK-u z niesprawdzonych instytucji bankowych, rozważmy wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące przyszłych odsetek. Bardzo łatwo jest wpaść w spiralę długów z której nie da się wyjść przez wiele lat. 

Ocena BIK 

Ocena BIK zlecona przez pracownika banku odsłoni całą naszą zdolność kredytową. Zaprezentowana w formie dokumentu drukowanego, historia kredytowa stanowi nasze „być albo nie być” w kwestii przyznawania produktów finansowych przez bank. Negatywnej oceny BIK niestety nie można naprawić, wszystkie dane przez cały czas naszej aktywności konsumenckiej są widoczne dla banku w formie „czarno na białym” i niczego nie można wykasować. Nie da się ukryć, że stanowi to także pewien element mobilizacji do tego, by z wszelkich zobowiązań finansowych wywiązywać się dokładnie tak, jak zatwierdzano we wcześniejszych umowach. 

BIK a kredyt hipoteczny 

Przydatny scoring bankowy będzie dla nas ogromnym wsparciem zwłaszcza w sytuacjach, gdy będziemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Może on dotyczyć zakupu między innymi:

-mieszkania pod wynajem długo lub krótkoterminowy

-mieszkania do remontu

-domu na wsi

-domu na przedmieściach

-obiektu, który chcemy zmienić w pensjonat

-działki użytkowej pod wynajem 

Z racji tego, że kredyty hipoteczne zaciągane są na bardzo wiele lat (najczęściej 20 lub 30), nieposzlakowana opinia BIK okazać się może głównym narzędziem przyczyniającym się do tego, że bank bez mrugnięcia okiem podpisze z nami umowę kredytu długoterminowego. Dopuszczalne w historii BIK mogą być pewne uchybienia, powinny jednak stanowić ilość śladową w stosunku do pozytywnych rozwiązań przy wcześniejszych kredytach i pożyczkach. Nawet najbardziej niepozorna chwilówka z przeszłości wpływać może na naszą historię kredytową. Powinniśmy pamiętać o tym nie tylko wtedy, gdy szukamy pożyczki na 30 dni, ale również w sytuacji, gdy gotowi jesteśmy, by zawalczyć z zobowiązaniem finansowym na kilkadziesiąt lat.