Flipowanie nieruchomościami: modele i strategie działania

Dodano: autor: flip
flipowanie

Rynek nieruchomości wciąż się zmienia – jest to naturalny proces. Dotyczy to zarówno sprzedaży, jak i wynajmu nieruchomości. Coraz więcej i chętniej inwestujemy w nieruchomości, co kiedyś wydawało się niemożliwe do zrealizowania. Dzisiaj  inwestujemy: kupujemy, sprzedajemy, użyczamy lokale pod wynajem. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się nowy trend tzw. flipping. Na czym on polega? Dlaczego ma tyle samo zwolenników, co przeciwników? Zapraszamy do lektury tekstu. 

Co to jest flipping mieszkań?

Flipping, to jak pewnie nietrudno się domyśleć termin zaczerpnięty z amerykańskiego rynku nieruchomości.Tam branża rozwija się najszybciej. Flipowanie oznacza kupowanie nieruchomości, najczęściej po cenie niższej niż rynkowa, ewentualnie przerabianie jej, wykonywanie drobnych lub większych “liftingów” i sprzedawanie po cenie rynkowej. 

Zarabianie na mieszkaniach, jak to działa?

Amerykkańska branża nieruchomości wyróżnia dwie metody flippingu nieruchomości:

1. wholesailing (hurtownia),

Szukasz doskonałej okazji, negocjujesz cenę, kupujesz. A potem…. proponujesz nowe warunki inwestorom za określony profit. Ta forma flippingu jest idealna, kiedy wkraczamy w ten świat i chcemy zbudować solidny kapitał inwestycyjny. 

 2. rehabbing (odnowa, remont),

Ta forma wydaje się bardziej czasochłonna i przede wszystkim bardziej ryzykowna. Kupujemy nieruchomość po okazyjnej cenie, wykonujemy szereg renowacji, remontuj, następnie taki odświeżony lokal sprzedajemy z zyskiem. W tym modelu musimy zainwestować we wszelkie zmiany, remonty. Musimy zainwestować, aby wysiłek nam się opłacił. Zazwyczaj jednak taki odnowiony budynek zyskuje na wartości. 

Strategia inwestowania w nieruchomości

Najważniejszym punktem w procesie flipowania jest zakup mieszkania po okazyjnej cenie. Jakie są najważniejsze strategie inwestowania w nieruchomość?

  • Kup w dobrej cenie – wyszukuj prawdziwych okazji. Tutaj przydaje się kreatywne myślenie. Widzisz dany dom, lokal i nawet, jeśli z pozoru nie wygląda najlepiej wiesz co możesz zmienić, aby zauroczyć przyszłego kupca.. Daj sobie czas na znalezienie naprawdę “perełki” z potencjałem.
  • Dobry plan – musisz doskonale zaplanować wszystko od momentu sfinalizowania pierwszej transakcji, przez remonty, renowacje. Pamiętaj: “czas to pieniądz”.
  • Sposób finansowania – tu warto być trochę psychologiem. Czy wiesz, kiedy kupujący chętnie zejdzie z ceny? Kiedy zapłacisz mu “od ręki” gotówką. Bez przelewów. Z ręki do ręki. Miej zawsze pod ręką gotówkę, wtedy masz szansę na naprawdę “okazyjny strzał”.
  • Lokalizacja – kupujesz nieruchomość pod inwestycje w atrakcyjnej lokalizacji? Klient sam przyjdzie.
  • Dobry kosztorys remontu.

 

Zysk z nieruchomości, a poniesione koszty

Pamiętaj: zaczynając swoją przygodę z flipingiem – nie możesz już na starcie “strzelić sobie w kolano”. Jest to szczególnie ważne, kiedy dopiero zaczynasz działać w tym temacie. Dobra strategia to podstawa. Zanim kupisz daną nieruchomość odpowiednio oszacuj: ile za nią zapłacisz? Do jakiej kwoty możesz negocjować? Jakie koszty poniesiesz w związku z remontem? Nie możesz pod żadnym pozorem dopuścić do sytuacji, że więcej włożysz w remonty i “lifting” mieszkania, niż zyskasz na sprzedaży. 

Pamiętaj też, że flipping to długotrwały proces. Tu od początku każdy ruch ma znaczenie: zakup nieruchomości, remonty, przygotowanie mieszkania/domu do sprzedaży. Myśląc o przygotowaniu nieruchomości na sprzedaży mamy tu na myśli wszelkiego rodzaju działania: poradę projektanta wnętrz, profesjonalne zdjęcia nieruchomości. O tym nie możemy zapomnieć i koniecznie musimy wliczyć to w koszty całej inwestycji

Ile można zarobić na flipingu? To zależy – szacuje się, że od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dla niektórych może być to dorywcze działanie. Są jednak już osoby, które ten model dochodu traktują jak “pełny etat”.