Czym jest flipping mieszkań?

Dodano: autor: flip

Słowo flip pochodzi od angielskiego zwrotu „house flipping”, a ideą flipowania jest zakup nieruchomości i sprzedanie jej z zyskiem. Wartość mieszkania podnosi się np. dzięki wykonaniu remontu lub zwiększeniu ilość pokoi. W niektórych sytuacjach wystarczy odświeżyć mieszkanie, aby móc podnieść cenę nieruchomości. Flipowanie to coraz częściej stosowana forma inwestowania pieniędzy.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości pozwalają osiągnąć bardzo wysokie stopy zwrotu. Wpływ na wysokość stopy zwrotu ma wiele czynników, do których należą lokalizacja, wybór odpowiedniej nieruchomości i przystosowanie mieszkania do sprzedaży. Specjaliści postrzegają inwestycje w nieruchomości jako jedne z najbezpieczniejszych form lokowania środków finansowych. Inwestycje opierają się na zastosowaniu przemyślanej strategii oraz różnorodnych obliczeniach. Na polskim rynku perspektywy wyglądają wyjątkowo optymistycznie, co potwierdzają dane statystyczne. Utrzymaniu tej sytuacji sprzyjają dość niskie stopy procentowe kredytów oraz atrakcyjne ceny nieruchomości. Rynek nieruchomości przeżywa obecnie rozkwit, który obecny jest nie tylko w dużych miastach. Najwięcej inwestorów lokuje swoje środki w mieszkaniach w dużych miastach. Warto jednak wziąć pod uwagę także małe miasta, gdzie ceny mieszkań są sporo niższe, a możliwości negocjacji bardzo duże.

Jak inwestować w nieruchomości?

Jeśli podjąłeś już decyzję o inwestowaniu w nieruchomości warto zastanowić się jak to zrobić, aby działania się opłaciły. Pierwszym krokiem jest zebranie kapitału, który pozwoli kupić nieruchomość za gotówkę lub umożliwi wzięcie kredytu hipotecznego. Pamiętajmy, że inwestycja będzie opłacalna tylko wtedy, gdy sprzedasz nieruchomość drożej niż wynosi zainwestowana kwota. Inwestycje w nieruchomości to także ryzyko, które warto określić już na początku działań. Warto przyjrzeć się konkurencyjnym ofertom na rynku nieruchomości w podobnej lokalizacji. Podczas flipowania należy wziąć pod uwagę, że jakąś część środków możemy stracić. Tę kwotę należy określić przed przystąpieniem do inwestycji. Rynek nieruchomości jest bardzo bogaty i zróżnicowany, a wybór odpowiedniej nieruchomości pod inwestycję jest bardzo ważny. Nieruchomość powinna być dla przyszłego nabywcy atrakcyjna, dlatego trzeba wziąć pod uwagę jej plusy i minusy. Planując inwestowanie trzeba przemyśleć, czy rzeczywiście osiągniemy z tego korzyść finansową. Na ostateczną cenę nieruchomości ma wpływ stan mieszkania oraz ceny nieruchomości na rynku. W tym przypadku liczy się lokalizacja, otoczenie, rodzaj zabudowy, stan techniczny, plan mieszkania. Ceny nieruchomości rosną z roku na rok, co dodatkowo przemawia za inwestowaniem w kupno mieszkań.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Inwestycje w nieruchomości to poważne przedsięwzięcie, które wiąże się z wieloma formalnościami i ryzykiem. Badania rynku pokazują, że przyszli właściciele mieszkań są bardziej skłonni kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. Rynek pierwotny to przede wszystkim nowoczesność i wyższy standard mieszkań oraz zabudowy na osiedlu. Wielu deweloperów już na etapie projektowania budynku stosuje różnego rodzaju energooszczędne rozwiązania. Nowe wyremontowane mieszkanie to także zaoszczędzony czas i możliwość uniknięcia problemów związanych z remontem. Nabywców mieszkań na pewno zainteresują nowe i czyste osiedla zgodne ze współczesnymi trendami w architekturze. Nowe budownictwo to także pewność posiadania windy czy miejsca parkingowego, które można wykupić razem z lokalem. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, mamy szansę odsprzedać je z bardzo dużym zyskiem. Pamiętajmy jednak, że rynek pierwotny to także konieczność wykonania remontu lub wybór opcji „pod klucz”, którą oferują deweloperzy. To dodatkowy koszt, ale także możliwość wykończenia mieszkania według swoich upodobań.

Istnieje możliwość inwestowania w mieszkania z rynku wtórnego, które daje możliwość szybkiego zakupu i znacznych negocjacji cen. Na rynku wtórnym możemy znaleźć nieruchomość, która nie będzie wymagała remontu lub wyposażenia, jednak takie nieruchomości zdarzają się rzadko. Często występującym problemem osiedli rynku wtórnego jest słaby stan budynku, który będzie wymagał remontu. Skutkuje to dodatkowymi kosztami poniesionymi na fundusz remontowy. Osiedla często są zaniedbane, mało nowoczesne, a budynki nie posiadają windy. Dość ciasna zabudowa może skutkować też problemem z parkowaniem auta lub brakiem miejsca na postój rowerów. Kupując używane mieszkanie musimy wziąć pod uwagę ryzyko prawne. Należy sprawdzić, czy sprzedający ma pełnię praw do nieruchomości lub mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich i hipoteką. W takim przypadku ekspertyzę najlepiej zlecić specjaliście, który sprawdzi wszystkie kruczki prawne. Flipowanie na rynku pierwotnym niesie za sobą wiele zalet, które mogą zapewnić duże zyski.

Finansowanie zakupu nieruchomości

Istnieją 3 podstawowe źródła finansowania nieruchomości i zaliczamy do nich kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy i kredyt na firmę. W przypadku kredytu hipotecznego bank analizuje dokładnie historię kredytową i zdolność kredytową klienta. Kredyt hipoteczny jest najbardziej popularną formą finansowania zakupu nieruchomości, a długość procesu kredytowego wynosi nawet 30 lat. Zapewnia to możliwość rozłożenia nawet dużego długu na możliwe do spłacenia raty. Bank umożliwia uzyskanie nawet 90% wartości nieruchomości, a proces trwa około 4 tygodnie. W ofercie banków znajdziemy raty równe lub malejące, które można dopasować do swoich potrzeb. Bank w zamian za udzieloną pożyczkę wymaga wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty, bank może przejąć nieruchomość.

Kredyt na firmę sprawdzi się w przypadku firm osiągających bardzo duże przychody. Bank dokładnie analizuje systematyczność przychodów i ocenia czy firma będzie w stanie spłacić kredyt. Specjaliści z banku dokonają także analizy historii kredytowej właściciela firmy i sprawdzą jego zdolność kredytową. Przedsiębiorca może zaliczyć koszt kredytu w koszty prowadzenia działalności kredytowej.

Trzecim rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy, który pozwoli rozłożyć raty maksymalnie na 10 lat. To dobre rozwiązanie w przypadku dofinansowania części wartości nieruchomości lub działki. Kredyt gotówkowy charakteryzuje się krótką procedurą, która może wynosić nawet 1 dzień. Banki oferują niskie stopy oprocentowania, co skutkuje wzrostem zainteresowania tą formą finansowania nieruchomości.