0
blank blank blank
Aprecjacja wartości nieruchomości
Dodano: 23 lutego 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2019/10/architecture-1359707_1280-768x576-1.jpg

Nie samym flipem nieruchomości w okazyjnych cenach i wynajmem żyje człowiek. W tym wpisie blogowym postanowiliśmy zająć się tematyką tzw. aprecjacji wartości mieszkania. Czym jest ów aprecjacja wartości mieszkania? To tajemniczo brzmiące pojęcie oznacza nic innego jak wzrost wartości nieruchomości w długofalowej perspektywie. Jakie to ma znaczenie dla potencjalnego inwestora? Zapraszamy do lektury.

Co to jest aprecjacja wartości mieszkania?

Aprecjacja nieruchomości (z angielskiego APP – appreciation) oznacza wzrost wartości nieruchomości na określonej przestrzeni czasu. W literaturze fachowej czy biznesowej przeczytać można o tym, że mieszkania w Polsce drożeją. To często powtarzany slogan, ale także i prawda – dochodzi do wzrostu ich wartości i to tyczy się zarówno mieszkań z rynku pierwotnego jak i wtórnego.

Pojęciem przeciwstawnym jest deprecjacja, a więc spadek wartości nieruchomości. Do takiego zjawiska dochodzi znacznie rzadziej i jest to zazwyczaj następstwem jakiejś sytuacji politycznej, skutkiem negatywnego zjawiska np. kryzysu w branży, wojny etc.

Dlaczego mieszkania drożeją?

Tak naprawdę tytułowe pytanie powinno mieć charakter retoryczny. Odpowiedź na nie wydaje się bardzo prosta i logiczna. Inflacja, rosnące zarobki, coraz droższe działki inwestycyjne, duży popyt wewnętrzny na nieruchomości – to tak w formie pigułkowej tylko niektóre czynniki wpływające na wzrost wartości nieruchomości. Między innymi dla tego flipowanie nieruchomościami jest tak popularne.

Czynniki, które wpływają na wzrost wartości nieruchomości:

– prestiżowa, luksusowa lokalizacja
– nowoczesne budownictwo
– dostęp do komunikacji miejskiej
– dostępność przedszkoli, lokali gastronomicznych etc.
– zastosowanie nowoczesnych technologii (np. fotowoltaika)

Oczywiście jest ich znacznie więcej, ale nie będziemy sprzedawać tutaj całego know-how. Więcej czynników (które szczegółowo omówimy) poznacie na naszych szkoleniach z handlu nieruchomościami, na które zresztą gorąco zapraszamy.

Wzrost wartości nieruchomości na etapie budowy nieruchomości

Do aprecjacji nieruchomości dochodzi już na etapie budowy nieruchomości. Nie jest tajemnicą, że cena za metr kwadratowy dowolnego mieszkania będzie najniższa na etapie sprzedaży przedwstępnej, a więc kiedy w miejscu budowy mamy jedynie “dziurę” wykopaną pod fundamenty. Na poszczególnych etapach budowy cena będzie wzrastać i jest to zjawisko całkowicie uzasadnione od strony ekonomicznej – po prostu zainteresowanie zakupem i popyt na mieszkania będzie rósł wraz z wysokością budynku. Dotyczy to zwłaszcza dużych aglomeracji miejskich, ponieważ w przypadku mniejszych miast ceny potrafią być na tym samym poziomie niezależnie od etapu na którym jest inwestycja.

Podniesienie wartości nieruchomości po wykończeniu mieszkania

Kolejnym przykładem aprecjacji wartości mieszkania jest moment, w którym zakończyliśmy jego remont lub wykończyliśmy ze stanu deweloperskiego. Ten etap omawialiśmy wielokrotnie na szkoleniach. Dobrze wykonany remont/wykończenie mieszkania zawsze wpływa na podniesienie jego wartości. Warto tutaj skorzystać z określonej grupy materiałów, które przygotowujemy dla Państwa na naszych spotkaniach, a także z profesjonalnej porady projektanta wnętrz. Mieszkanie projektowane przez architektów mają z reguły wyższą cenę najmu i sprzedaży.

Długoterminowa aprecjacja wartości

Mieszkanie pracuje na nas całe życie – jeżeli zdecydujemy się na najem. Wiele osób jednak nie wie, że nowoczesne budownictwo i dobra lokalizacja potrafią przynieść jeszcze jedną korzyść. Mamy tutaj na myśli długofalową aprecjację wartości mieszkania. Do zjawiska tego dochodzi w dużych miastach wojewódzkich, gdzie mieszkania z rynku wtórnego (głównie te nowoczesne) potrafią zyskać na przestrzeni 8-10 lat, nawet 30-40% swojej wartości. Dzieje się tak, ponieważ zmienia się siła nabywcza pieniądza – rośnie inflacja, ceny działek, praca robotników, a wraz z nimi nasze wynagrodzenia. Warto więc pamiętać o tym, aby rozsądnie ulokować swoje pieniądze, a przede wszystkim aby widzieć w tym jakiś cel, który chcemy osiągnąć.


Udostępnij:
blank blank blank
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!