0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Apartamenty inwestycyjne

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2021/12/pexels-pixaba.jpg

W ostatnim czasie jednym z modnych sposobów pomnażania kapitału są inwestycje w apartamenty wakacyjne. Jakie szanse i zagrożenia czyhają na tego typu inwestorów? Dla kogo lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w condohotel? W jakie lokalizacje celować? Poznajmy odpowiedzi na te pytania. 

Na czym polega inwestycja w apartament?

Jeszcze do niedawna inwestycja w pokoje hotelowe kojarzona była jako taka, która nie jest w stanie zapewnić stałego źródła dochodu. Wszystko przez sezonowość ruchu turystycznego. Obecnie jednak podejście ludzi do podróżowania wyraźnie się zmienia. Apartamenty inwestycyjne nad morzem czy w górach zaczynają być chętnie wykorzystywane również poza szczytem sezonu. Wiele osób polubiło weekendowe wyjazdy, traktując je jako ważny element idei work-life balance. Wszystko to sprawia, że inwestycje w apartamenty pod wynajem stają się coraz bardziej opłacalne. Lokując nadwyżki pieniężne w luksusowe apartamenty wakacyjne możemy zapewnić sobie stałe, intratne zyski i w każdej chwili wycofać się z inwestycji bez straty.

W jakich miejscowościach można kupić apartament inwestycyjny?

Nowych inwestycji mieszkaniowych wszędzie przybywa, ale niezmiennie najatrakcyjniejsze pozostają apartamenty inwestycyjne nad morzem. To właśnie tam znajduje się aż 100, czyli ponad połowa ze wszystkich dostępnych w Polsce obiektów typu condohotel. Przeciętny apartament, zakupiony tam za 200-350 tys. zł generuje całkiem pokaźny zysk rzędu 25-38 tys. zł rocznie. Niewiele mniejszym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów, jak i turystów, cieszą się apartamenty inwestycyjne w górach. Źródła podają, że na wynajmie lokalu w Zakopanem można zyskać 4-7% w skali roku.

Warte rozważenia są także apartamenty inwestycyjne na Mazurach. To rozwojowy region, który staje się coraz ważniejszym punktem na mapie turystycznej Polski. Zaletą jego położenia jest bliskość stolicy, co daje szanse na to, że apartament inwestycyjny w tym miejscu będzie cieszył się zainteresowaniem również z uwagi na wydarzenia biznesowe.

Czytaj także: Apartamenty inwestycyjne nad morzem – czy warto?

Rodzaje inwestycji w apartamenty

Inwestycja w apartament może przybierać różne formy. Tradycyjną pozostaje samodzielny zakup lokalu i jego wynajmowanie. Jeśli jednak nie dysponujemy tak dużą ilością pieniędzy albo zwyczajnie nie chcemy poświęcać mnóstwa czasu na zajmowanie się wszystkimi sprawami związanymi z wynajmem, możemy pokusić się o inwestycję w condohotel. Tego typu obiektem zarządza tzw. operator hotelowy, a inwestorzy pozostają jedynie właścicielami poszczególnych pokojów czy apartamentów, które się w nim znajdują. Eksperci szacują, że przeciętny dochód z inwestycji w condohotel to 6-8% wartości netto apartamentu w skali roku.

Plusy inwestycji w apartamenty wakacyjne

Inwestycja w apartamenty to nie tylko korzyści materialne. Jeśli sami jesteśmy miłośnikami spędzania czasu w górach czy nad morzem, apartamenty inwestycyjne zlokalizowane w takich miejscach mogą zapewnić nam i naszym bliskim możliwość wybrania się tam, kiedy tylko będziemy mieć na to ochotę, bez martwienia się o dostępność czy cenę noclegu. Wiąże się z tym także wygoda, gdyż wiele rzeczy, które za każdym razem musielibyśmy zabierać ze sobą w podróż, możemy pozostawić w apartamencie. W każdej chwili może on stać się też naszym głównym miejscem zamieszkania albo miejscem do zamieszkania dla naszych dzieci wchodzących w dorosłość. A na jakie plusy inwestycji w apartamenty pod wynajem możemy liczyć z finansowego punktu widzenia?

  • wzrost wartości apartamentu wraz z upływem czasu,
  • zysk z wynajmu będzie większy niż ten, jaki osiągnęlibyśmy lokując kapitał w funduszach inwestycyjnych czy typowych produktach inwestycyjnych banków,
  • możliwość odliczenia podatku VAT i korzyści z tytułu ulg podatkowych.

Ryzyko inwestycji w apartamenty

Inwestycje w nieruchomości, w tym inwestycje w apartamenty, to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Ryzyko utraty wartości kapitału jest tutaj niewielkie i nieporównywalnie mniejsze do ryzyka, jakim obarczone są np. inwestycje na giełdzie. Wiele osób obawia się trudności z wyegzekwowaniem należności od najemców i ryzyka, że mogą oni spowodować kosztowne zniszczenia lokalu. Pamiętajmy jednak, że w takich sytuacjach wsparciem dla wynajmujących są dostępne na rynku dedykowane ubezpieczenia, np. PZU Wynajem na Gwarancji.

Dużym ciosem dla inwestycji w pokoje hotelowe był wprowadzony w ubiegłym roku w związku z COVID-19 zakaz prowadzenia obiektów noclegowych turystycznych oraz miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Tego typu sytuacje również należy wpisać w ryzyko wynajmowania apartamentów inwestycyjnych. Szansą na odrobienie strat finansowych spowodowanych pandemią są jednak wprowadzone przez rząd bony turystyczne.

Podsumowując, inwestycje w apartamenty nad morzem czy w górach wydają się intratną opcją pomnażania kapitału. Trudno jednak przewidzieć jak ich opłacalność będzie kształtować się w przyszłości, gdy wzrośnie liczba obiektów typu condo, a wraz z nią rynkowa konkurencja.

Zamiast inwestować w pokoje hotelowe, warto zastanowić się nad flipem mieszkaniowym. Na naszych szkoleniach dowiesz się jak flipować oraz będziesz miał okazję do zakupu okazji inwestycyjnych.

Czytaj także: Ryzyko związane z inwestycją w condohotel
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!