Amortyzacja mieszkania i nie tylko

Możliwość płacenia niższych podatków to temat, który z pewnością interesuje przedsiębiorców i posiadaczy mieszkań na wynajem. Amortyzacja jest więc zagadnieniem, w którym warto się orientować. Poznajmy najważniejsze regulacje prawne dotyczące amortyzacji podatkowej.

Na czym polega amortyzacja w finansach?

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie czym jest amortyzacja. Definicja podaje, iż jest to zmniejszanie się wartości danego dobra, związane z jego stopniowym zużywaniem się lub starzeniem. To tzw. koszt pozorny, gdyż inwestor bezpośrednio nie ponosi z tego tytułu wydatków pieniężnych.

Pojęcie amortyzacji często przewija się w branży nieruchomości. Mówimy o amortyzacji mieszkania na wynajem albo o amortyzacji obiektów wykorzystywanych w ramach działalności gospodarczej. Przepisy podatkowe zapewniają bowiem możliwość odliczenia kosztu amortyzacji od uzyskiwanego przychodu. W praktyce oznacza to, że jesteśmy zobowiązani do odprowadzania niższej kwoty podatku.

Jakie nieruchomości można amortyzować?

Amortyzacja podatkowa dotyczy budynków, budowli i lokali, które stanowią odrębną własność. Mogą być to zarówno nieruchomości mieszkalne, takie jak dom jednorodzinny czy budynek wielomieszkaniowy, jak i niemieszkalne, czyli np. biura, centra handlowe, sklepy, butiki, domy towarowe. Obiekty tego typu nie mogą jednak znajdować się w budynkach, które wykorzystywane są głównie do innych celów. Amortyzacja podatkowa może objąć także takie obiekty jak miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Pamiętajmy jednak, że z amortyzacji wyłączone są grunty.

Amortyzacja mieszkania czy innej nieruchomości dotyczy zarówno nieruchomości nabytych odpłatnie, jak i tych, które otrzymaliśmy w drodze spadku. W pierwszym przypadku ustalenie wartości początkowej, od której dokonywane będą odpisy amortyzacyjne, jest stosunkowo proste – to cena nabycia nieruchomości powiększona o koszty związane z nabyciem (np. opłaty notarialne) i ewentualnie pomniejszona o podatek VAT, o ile podatnikowi przysługuje zwolnienie z VAT. Z kolei w przypadku spadku będzie to wartość rynkowa nieruchomości lub wartość określona w umowie darowizny, o ile jest ona niższa od wartości rynkowej.

Czytaj także: Apartamenty inwestycyjne nad morzem - czy warto?

Kiedy można amortyzować nieruchomość?

Jest pewien warunek – aby nieruchomość podlegała amortyzacji, musi spełniać łącznie wszystkie wymagania konieczne do uznania ją za środek trwały, a zatem nieruchomość musi:

  • stanowić własność lub współwłasność podatnika,
  • zostać nabyta lub utworzona we własnym zakresie,
  • być kompletna i gotowa do użytku na dzień przyjęcia do używania,
  • mieć minimum roczny przewidywany okres użytkowania,
  • być wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej lub oddana do użytkowania w ramach umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu o wartości powyżej 3500 zł.

Rodzaje amortyzacji nieruchomości

Istnieją dwie metody amortyzacji podatkowej. Najprostszą i najczęściej stosowaną jest metoda liniowa, która polega na dokonywaniu comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych od początkowej wartości nieruchomości. Odpisy zawsze mają taką samą wysokość. Stawki amortyzacji określane są na bazie Klasyfikacji Środków Trwałych. Przykładowo, podstawowa stawka dla nieruchomości mieszkalnych wynosi 1,5%, a dla niemieszkalnych – 2,5%.

Druga z metod amortyzacji podatkowej to metoda progresywna. W przeciwieństwie do liniowej, odpisy amortyzacyjne nie mają w niej charakteru stałego, lecz wzrastają wraz z upływem okresu eksploatacji, czyli okresu, który rozpoczyna się od przyjęcia nieruchomości do użytkowania i trwa aż do czasu, gdy wartość odpisów amortyzacyjnych zrówna się z wartością początkową nieruchomości lub gdy nieruchomość zostanie sprzedana bądź zlikwidowana. Metoda progresywna opiera się więc na założeniu, że obiekty długo użytkowane wymagają większych nakładów finansowych na remonty i naprawy.

Pamiętajmy, że ustawa wyróżnia także amortyzację podatkową i bilansową. Podstawowa różnica pomiędzy nimi dotyczy okresu, na jaki zaplanowana jest amortyzacja. W przypadku amortyzacji podatkowej jest on narzucony z góry, natomiast w przypadku bilansowej odzwierciedla planowany okres użytkowania nieruchomości.

Wady i zalety amortyzacji nieruchomości

Amortyzacja mieszkania na wynajem czy innej nieruchomości to korzystne rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć wysokość zobowiązań podatkowych, a tym samym zapewnić sobie szybszy zwrot inwestycji. To ważna kwestia zwłaszcza, gdy interesuje nas najem prywatny. Amortyzacja mieszkania, które użytkowane jest przez różne osoby, zwykle zachodzi szybciej, niż mieszkania, w którym mieszka sam właściciel. Wynika to z tego, że zwykle bardziej dbamy i rozważniej użytkujemy coś, co jest naszą własnością. Wśród minusów amortyzacji można wymienić m.in. to, że nakłada wiele ograniczeń dla możliwości ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

Pamiętajmy, że od 2022 roku w życie wchodzą zmiany dotyczące amortyzacji podatkowych nieruchomości, zapisane w Polskim Ładzie. Warto więc przyjść na nasze szkolenia z flipowania, gdzie dowiesz się jak skutecznie flipować oraz będziesz miał okazję do zakupu okazji inwestycyjnej.

Czytaj także: Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność?

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk