Jakie są cechy świadczące o dobrej lokalizacji? Czy Państwo inwestując w nieruchomości kiedykolwiek zastanawiali się głębiej nad tym zagadnieniem? Pewnie tak - bo każda inwestycja wymaga analizy. Podpowiemy w tym wpisie na jakie rzeczy warto zwracać uwagę w przypadku wyboru lokalizacji i jakie są cechy wpływające na wzrost jej wartości.
Zakup okazji inwestycyjnej to ważna decyzja życiowa - w końcu wybieramy miejsce, w którym będziemy chcieli spędzić jakiś czas swojego życia, a być może całe życie. Dla innych to dylemat inwestycyjny - czy tereny, na których kupimy nieruchomość “pójdą w górę”, czy “spadną”. Jedną ze składowych, która decyduje o wzroście wartości nieruchomości jest jej lokalizacja. To na nią musimy zwrócić uwagę decydując się na zakup określonej inwestycji.
Nasze ulice, nasze dzielnice…
Gdzieś kiedyś przeczytałem, że nie ma lepszych i gorszych dzielnic. To prawda - bo wszystko jest kwestią naszych wyobrażeń, albo inaczej wymagań co do tego, gdzie powinniśmy lub chcemy zainwestować swoje środki. Oczywiście w każdym mieście są dzielnice bardziej prestiżowe jak rynek czy te otoczone pięknymi parkami, stawami - ogólnie rzecz ujmując terenami zielonymi. Mniej prestiżowe będą z pewnością blokowiska rodem z PRL-u np w wielkiej płycie. Ale każdy towar znajdzie swojego nabywcę - tak głosi jedna z mantr powtarzanych stale przez handlowców.
Wiadomo, że jeżeli dysponujemy mniejszymi środkami musimy ograniczyć pole lokalizacji okazji inwestycyjnej do obrzeży miast lub mniejszego pod względem metrażu mieszkania. Opcją alternatywną jest także inwestycja z rynku wtórnego - choć te coraz częściej zbliżają się cenowo do nowych mieszkań. Jeżeli wiemy komu chcemy nająć mieszkanie - mamy zbudowany profil najemcy - to dopasujmy się do jego oczekiwań. W przypadku studentów najważniejsza będzie komunikacja miejska, bliskość uczelni i strefy rozrywki. W przypadku najmu dla pary osób dobrze zarabiających - priorytetem będzie cisza i bezpieczeństwo oraz wysoki komfort użytkowania, dostępność sportu, rozrywki, terenów zielonych. Wybierzmy więc dzielnicę, która będzie zgodna z profilem potencjalnego najemcy.
Transport publiczny
Komunikacja z resztą miasta to dziś absolutna podstawa niezależnie od profilu najemcy. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że młode małżeństwa będą zwracać na to mniejszą uwagę niż studenci, ale pamiętajmy, że dostępność linii autobusowych i tramwajowych to zawsze dodatkowy atut - zwłaszcza w dobie porannych czy popołudniowych korków - gdzie natężenie ruchu jest naprawdę spore. W dużych miastach dojazd tramwajem do centrum potrafi zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Transport publiczny będzie odgrywał także znaczenie dla naszych dzieci i ich edukacji, zwłaszcza na późniejszym etapie.
Punkty usługowo - handlowe
Bez nich nie można żyć. Można tu wymienić całą gamę od spożywki zaczynając, a kończąc na przysłowiowym dorabianiu kluczy. Prowadząc własny biznes dobrze jest mieć pod ręką oprócz własnego biura np. “księgowego” czy “doradcę podatkowego”. W bliskim otoczeniu powinny znajdować się także: banki, sklepy, apteki, placówka NFZ, szkoły i przedszkola, a dla wierzących także kościoły. Oczywiście dopełnieniem są także punkty gastronomiczne.
Dostępność rekreacyjnych terenów zielonych, sportu i estetyka osiedla
W tym punkcie ujęliśmy tak de facto kilka cech. Zacznijmy od terenów zielonych - dla kogoś kto ma psa i lubi spacery rzecz idealna. Na spacer można wybrać się także z dzieckiem, do lasu czy zlokalizowanej nieopodal siłowni na świeżym powietrzu. Sport to zresztą domena męska - korty tenisowe, orliki, hale sportowe - to dodatkowy argument za zakupem nieruchomości.
Wszystkie te elementy doskonale dopełnia szeroko pojmowana estetyka osiedla. Nowoczesne osiedla to już nie to samo co blokowiska rodem z PRL-u. Mamy tutaj fontanny, skwery, piękne trasy, bujną roślinność, eleganckie chodniki, ławeczki - to wszystko co wpływa w istocie na komfort naszego życia. Warto zwrócić więc na to uwagę. Rentowność flipowania nieruchomościami jest mocno uzależniona od mieszkania a także okolicy.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: